DOLAR 33,0521 0.17%
EURO 36,0787 0.18%
ALTIN 2.619,611,95
BITCOIN 21489162.32558%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

ABONE OL
26 Temmuz 2023 02:24
Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tosyalı Holding, Türkiye’nin küresel çelik üreticisi olarak sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketiyle, dünyada birinci ve en büyük yeşil çelik üretimi projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Katma bedelli yeşil çelik üretimi için dünya çapında milyarlarca dolarlık yeni tesis yatırımları yapan Tosyalı Holding, hayata geçirdiği güneş gücü ve üretimde hidrojen kullanımına yönelik projeleriyle dünyada birincilere imza atıyor. Tosyalı Holding İdare Konseyi Lideri Fuat Tosyalı, “Sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritamızı uzman kuruluşlarla çalışarak; tüm paydaşların iştiraki ve memleketler arası standartlar ve global endeksleri de dikkate alarak hazırladık. GRI standartlarına uygun olarak sürdürülebilirlik raporumuzu da yayınladık. Çelik üzere global endüstrinin en kıymetli dallarından birinde büsbütün yeşil çelik üretimi odaklı devasa yatırımlar yapıyoruz. Mevcut tesislerimizi karbonsuz çelik üretecek formda baştan sona yeniliyoruz. 120 milyon dolarlık yatırım bedeli ile dünyanın en büyük yatırım bedeline sahip, 235 MW heyeti güce sahip güneş güç santrali projesini gerçekleştiriyoruz. 2025 yılı prestijiyle; planladığımız GES yatırımlarıyla öz üretimimizden temin ettiğimiz elektrik, toplam elektrik kullanımımızın %50’sini oluşturacak. Başlattığımız çalışmalarla üretimde sıfır karbon salımı olan %100 hidrojen kullanımına geçerek bu bahiste dünyada sayılı şirketler ortasında yer alacağız. Sürdürülebilir Hayat için Tosyalı diyerek çıktığımız uzun soluklu seyahatte yeşil çelik üretimi ile birincilere imza atıp tüm dünyaya düzgün örnekler ihraç ederek herkese ilham vermek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

Türkiye’nin küresel çelik üreticisi Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 40’a yaklaşan tesis ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla başlattığı sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketiyle dünyada örnek alınan ve takip edilen kümelerden biri olmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirliğe uzun yıllardır yatırım yapan Tosyalı Holding, dünyanın birinci ve en büyük yeşil çelik üretimi odaklı projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Son birkaç yılda teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla 100’den fazla sürdürülebilirlik projesi gerçekleştiren Tosyalı Holding, bu çalışmalarıyla çelik fabrikasının karbon salımını %30 azaltmış durumda. 

Nitelikli ve yeşil çelik üretimi için milyarlarca dolarlık dünya çapında yeni tesis yatırımları yapan Tosyalı Holding, hayata geçirdiği güneş gücü ve üretimde hidrojen kullanımına yönelik projeleriyle dünyada birincilere imza atıyor.

Tosyalı Holding İdare Şurası Lideri Fuat Tosyalı: “Sürdürülebilirlik bisiklet kullanmaya emsal, lakin pedal çevirerek seyahatinize devam edersiniz ”

 Demir-çelik kesiminin global olarak çok kritik kesimlerden biri olduğuna ve burada yapılacak sürdürülebilirlik yatırımlarının değerli maliyetleri olmasına karşın büyük bir değişimi de tetikleyebileceğine vurgu yapan Tosyalı Holding İdare Şurası Lideri Fuat Tosyalı, “Demir-çelik hayatımızın her noktasında bizimle. Binalarımızda, arabalarımızda, kullandığımız beyaz-eşya, elektronik ve daha birçok araç gereçte, alt yapı ve üst yapıda. O yüzden diyoruz ki ‘biz değişirsek dünya değişir.’ Bu şuurla ve üzerimizdeki sorumluluğun farkında olarak Tosyalı Holding’de ana gündemimizi uzun mühlet evvel sürdürülebilirlik olarak belirledik. Önümüzdeki 5 yılda da ana gündemimiz sürdürülebilirlik olacak. Dalımız yapısı prestijiyle global iktisadın sürükleyici güçlerinden biri. O yüzden çelik dalındaki değişimler tüm bölümleri etkilediği üzere, birebir vakitte bu değişimin maliyeti de öbür bölümlerle karşılaştırılmayacak kadar yüksek. Tahminen kimi kesimlerde birkaç şeyi değiştirerek sürdürülebilirlik yolunda değerli sonuçlar elde edebilirsiniz, lakin bizim kesimimiz için sürdürülebilirlik uçtan uca olmak durumunda. Evet bunun maliyeti çok yüksek lakin sonuçları da farklı bölümlere düzgün örnek olacak kadar büyük. O yüzden bizim değişimimiz dünyayı da değiştirecek ve sürdürülebilirliği kalıcı hale getirecek diye düşünüyorum. Ben bizim dal için sürdürülebilirliği bisiklet kullanmaya benzetiyorum. Fakat pedal çevirerek istikrarda kalabilir ve seyahatinize devam edebilirsiniz. Dur kalk ile ya da dışarıdan birisinin sizi itmesi ile ilerleyemezsiniz. O yüzden biz son 4-5 yılda sürdürülebilirliğin bizi nereye götürebileceğini görmüş bir şirket olarak sürdürülebilirliğin gönüllüsüyüz diyebilirim. Bunu bir iş olarak ya da yapmak zorunda olduğumuz bir şey olarak görmüyoruz. Sürdürülebilir ömür ve daha uygun bir gelecek için bunun gönüllüsüyüz.” 

 

Sürdürülebilirliği üç farklı tesir alanı altında yönetiyor

Bir mühlet evvel GRI standartlarına uygun olarak sürdürülebilirlik raporunu da yayınlayan Tosyalı Holding, sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritasını uzman kuruluşlarla çalışarak; tüm paydaşların iştiraki ve memleketler arası standartlar ve global endeksleri de dikkate alarak hazırlamış durumda. Tosyalı Holding, bu çalışmalar sonucunda sürdürülebilirlik hususlarını “Karbonsuz Çelik”, “Sorumlu Ekosistem Yönetimi” ve “İşin Geleceği” olmak üzere üç farklı tesir alanı altında yönetiyor. 

 

En düşük karbon ayak izine sahip üreticilerden biri olduğunu belgelendirdi

Tosyalı Holding üretim süreçlerinin sürdürülebilirlik odaklı olarak dönüştürülmesinden üretimde pak güç kaynaklarının kullanımına kadar birçok çalışma yapıyor. Fosil yakıtlara alternatif olarak güneş gücü ve karbon salımı sıfır olan hidrojenin kullanımına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bir mühlet evvel, kullandığı elektriğin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini Memleketler arası I-REC Sertifikasını (Yeşil Güç Sertifikası) alarak belgelendirdi. Bununla birlikte sıcak haddelenmiş sac, ERW ve Spiral tesislerinde, eser bazlı EPD (Çevresel Eser Beyanı) evraklarını alan Tosyalı, en düşük karbon ayak izine sahip üreticilerden biri olduğunu da belgelendirdi. 

 

Tosyalı Holding İdare Konseyi Lideri Fuat Tosyalı: “Dünyanın en büyük çatı üzeri GES projesine sahip bir şirket olarak kullandığımız elektriğin %50’sini kendimiz üreteceğiz.”

 

Yenilenebilir ve pak güç kaynaklarına dayalı bir üretime odaklandıklarını ve uzun vadede fosil yakıtların hiç kullanılmadığı bir yapı kurmayı amaçladıklarını lisana getiren Fuat Tosyalı, “Güneş gücüne uzun müddettir yatırım yapıyoruz. Geçen yıl başlattığımız Tosyalı GES projemizle, birebir anda tüm tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz yatırımla toplam 235 MW konseyi güce ulaştık. Ayrıyeten çatı üzerindeki santrallerimizle de dünyanın en büyük çatı üzeri GES’e sahip şirketiyiz. Heyetimde uygulanan aşık irtibat tekniği ve son teknoloji gereçlerin kullanılması da bu projeyi dünyanın en yeni teknolojisi ile kurulan çatı üzeri güneş gücü santrali haline getirdi. Başka taraftan projemiz yıllık 250 milyon Kw/h’lık üretimi ile dünyanın en fazla yıllık üretim yapan çatı üzeri güneş gücü olacak. Bu yıl sonuna gerçek tamamını faaliyete alacağımız bu projeyle yaklaşık 182 milyon kg karbon salımını engelleyerek dünyanın en pak, en yeşil çelik üretimini gerçekleştirileceğiz. Benzerlerine nazaran çok daha düşük bir maliyetle hayata geçirilen projemiz 120 milyon dolarlık yatırım bedeli ile dünyanın en büyük yatırım bedeline sahip çatı üzeri güneş gücü projesi olacak. 2025 yılı prestijiyle; planladığımız GES yatırımlarıyla öz üretimimizden temin ettiğimiz elektrik, toplam elektrik kullanımımızın %50’sini oluşturacakTosyalı olarak konsolide yenilenebilir güç maksadımız ise orta vadede 3 Gwatt heyeti güce ulaşmak” dedi.

 

Tosyalı Holding İdare Konseyi Lideri Fuat Tosyalı: “Dünyanın hidrojen ile üretim yapan sayılı, bölgemizin ise ilk çelik şirketi olmayı hedefliyoruz.”

Üretimde birincil güç kaynağı olarak yeşil hidrojeni kullanmak üzere harekete geçtiklerini lisana getiren Fuat Tosyalı; “Ar-Ge çalışmalarımız ve pilot denemelerimizi yaptık. Türkiye’deki tesislerimizde orta vadede hidrojeni ana yakıt olarak kullanmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir elektrik üretim amacımızla birlikte kendi üreteceğimiz pak elektrik, yeşil hidrojen kullanım maksadımızı hayata geçirmede tamamlayıcı olacak. Hidrojeni yakabilecek ve yüksek kapasitedeki gücünü kaybetmeden işe aktarabilecek sistem geliştirdik. Bunun için elektriğe gereksinim var. Kurduğumuz GES’den elde edeceğimiz elektriğin bir kısmını hidrojen odaklı bu süreç için kullanacağız. Öte yandan, Tosyalı Cezayir’de 4. etap yatırımlarımız kapsamındaki ikinci DRI tesisimiz tamamlandığında %100 hidrojen ile çalışma kabiliyetine de sahip olacak. Dünyada sayılı şirketin sahip olduğu bu teknolojiye yatırım yapan birinci Türk firması da Tosyalı Holding olarak biz olacağız. Bu yatırımlarla dünyanın hidrojen ile üretim yapan sayılı, bölgemizin ise birinci çelik şirketi olmayı hedefliyoruz. ” dedi.

 

Teknoloji ve inovasyon yatırımlarıyla %70’e varan oranlarda daha düşük karbon ayak izi

Tosyalı Holding, karbonsuz çelik üretime yönelik maksatlarına ulaşma yolunda teknoloji ve inovasyona da önemli yatırımlar yapıyor. Tosyalı Holding’in geçtiğimiz günlerde birinci üretimine başlayan İskenderun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) hayata geçirdiği 2,5 milyar dolar bedelindeki İskenderun Sarıseki yatırımı da büsbütün sürdürülebilirlik odaklı, nitelikli ve yeşil çelik üretimi yapacak bir tesis. En gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı bu tesis, Sanayi 4.0 ahengiyle global rekabette Tosyalı Holding’i öne geçirecek. Bu tesisle birlikte, daha düşük elektrik gücü tüketimi sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki birinci kullanıcısı da Tosyalı oldu. Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla bu tesis, yüksek fırınlara nazaran %70, klâsik ark ocaklarına nazaran %20 daha düşük karbon ayak izi ile dünyada da uygun örneklerden biri. 

 

Tosyalı Holding İdare Şurası Lideri Fuat Tosyalı: “Operasyonel yatırımlarımızda iklim temaslı riskler ve buna bağlı aksiyonları birincil önceliğimiz olarak kıymetlendiriyoruz.” 

Üretim yaparken dokunduğumuz beşerler, toplum ve etraf, yani diğer bir sözle kocaman bir ekosistem var, o yüzden üretim ve yatırım yaparken en temel odaklarımızdan biri “Sorumlu Ekosistem İdaresi diyen Fuat Tosyalı kelamlarını şöyle sürdürdü:” Su, güç, hava, en küçücük toz modülü bile bizim için sorumluluk demek. Şu bir gerçek ki; üretimde ne varsa hepsini, toplum ve etraf için yarar yaratacak formda nasıl kullanırız diye işin başından düşünmek durumundayız. Bu sebeple su ve güç verimliliğinden döngüsel iktisada kadar birçok noktada yaptığımız çalışmalarla, kendi tesislerimizden başlayarak ekosistemi dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu alanda; tedarik zinciri, su riskleri ve idaresi, döngüsel üretim ve sorumlu yatırımlar üzere öncelikli konularımız var. Tedarikçilerimizle tertipli olarak etkileşimde bulunuyor, onları da sürdürülebilirlik dönüşümünün bir kesimi haline getiriyoruz. Operasyonel yatırımlarımızda iklim irtibatlı riskler ve buna bağlı aksiyonları birincil önceliğimiz olarak kıymetlendiriyoruz. Karbon salımlarının yanı sıra su risklerini de etkin bir formda yönetiyoruz” dedi. 

 

Döngüsel iktisatta yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın örnek şirketlerinden biri

Sadece Türkiye’de değil dünyada da bölümünde döngüsel iktisat alanında örnek şirketlerden biri olan Tosyalı Holding, Tosyalı Harsco ile 1,2 milyon ton cüruf atığı iktisada kazandırıyor. Tesislerinde yapılan geri dönüşüm prosesi ile olağanda atık materyal olan cüruf, asfalt yol dolgusunda, çimento üretiminde ve inşaat üzere farklı bölümlerde ham unsur ve katkı unsuru olarak kullanılabiliyor. Şirket ayrıyeten Tosçelik Osmaniye fabrikasının içinde 2 milyon ton hurda elemesi ve paklığı için bir tesis kurmuş durumda. Hurdanın içindeki bakır, paslanmaz ve alüminyumun geri kazanımını da birebir tesiste gerçekleştiriliyor. Tosyalı Harsco, tıpkı vakitte kendi geliştirdiği makinalarla ocak altı cüruf paklığı yaparak dala de hizmet veriyor.

 

Havayı, suyu ve hatta tozu bile döngüsel iktisatla değerlendiriyor 

Tosyalı endüstride kritik bir bahis olan suyu verimli kullanma konusunda da birçok proje geliştiriyor. Proseslerinde soğutma emelli su kullanımını kapalı devre sistemleriyle gerçekleştirerek kayıpları engelliyor. 2 yıl içerisinde, kaynak verimliliği sağlayarak kullandığı suyun %60’ını geri kazanarak sürdürülebilir bir su kullanımı sağlamayı hedefliyor. Tosyalı, baca tozlarına bile sürdürülebilir paha yaratacak bir tahlil bulmuş durumda. Baca tozları filtrelerde toplanıyor ve aksi havayla biriktiriliyor. Bu baca tozlarında %25- %28 ortasında değişen oranda çinko oksit var. Toplanan bu baca tozları çinko fabrikalarına veriliyor. Tosyalı, çevresel ziyanlı atıkların hiç birisinin olmayacağı, dünyada birinci olacak bir teknoloji ile baca tozundaki elementleri ayrıştıracak tesis kurmak üzere çalışmalarını da sürdürüyor.

 

Tosyalı Akademi ile 3 farklı kıtaya nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştiriyor

Tosyalı yeniden sürdürülebilirlik amaçları kapsamında, işin geleceğine yatırım yapmak için çalışanların sevecekleri, yeteneklerini daha âlâ kullanıp geliştirebilecekleri ve dünya için uygun şeyler yapabilecekleri bir iş ortamı oluşturmaya odaklanıyor. Bu çerçevede Tosyalı Akademi ile 3 farklı kıtaya nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştirilmesine katkı sağlıyor. Akademi kapsamında teknik ve mesleksel eğitimler düzenleniyor. Temel Eğitim Okulu’nda oryantasyon eğitimleri, yetkinlik eğitimleri ve proje eğitimleri gerçekleştiriliyor. Online Yerleşke portal ile tüm eğitim süreçleri destekleniyor. Tosyalı VR sanal gerçeklik uygulaması ile tesisler gezilebiliyor. Tosyalı Akademi‘nin yanı sıra gelişim programları, bayan çalışan oranını artırmaya yönelik çalışmalar ve daha birçok yararlı projeyle çalışanlarına katkı sağlamayı hedefleyen Tosyalı Holding’in gayesi çalışan bağlılığını %80’e çıkarmak.

 

“Artist in Residence (Sanatçı Konuk Programı) ile sanatta sürdürülebilirliğe destek

Birçok toplumsal yarar yaratan projeye imza atan, okullar, sıhhat kurumları ve daha birçok yapıtı topluma kazandıran Tosyalı Holding, son periyotta sanatta sürdürülebilirlik konusuna odaklanmaya başladı. Bu anlayışla 2021’de 16’ncısı düzenlenen Contemporary Istanbul’da, 100. yaşını kutlayan efsanevi heykeltıraş İlhan Koman standının sponsorluğunu üstlendi. 2022’de ise dünyadan ve Türkiye’den alanında öncü sanatkarları, “Artist in Residence (Sanatçı Konuk Programı)” kapsamında Contemporary Istanbul’da ağırladı Sanatçılar, Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki tesislerini ziyaret ederek yapıtlarını yapacakları gereçleri seçtiler. Sanatkarların kullanılmış ve hurdaya ayrılacak demir-çelik eserlerinden ürettiği heyecan verici eserler, Eylül ayında gerçekleşen 17. Contemporary Istanbul’da sanat severlerle buluştu. Tosyalı Holding yalnızca 2022’de toplumsal yatırımlara 834 milyon TL kaynak ayırdı.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.