DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortak oldu
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortak oldu

TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortak oldu

ABONE OL
22 Temmuz 2023 08:24
TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortak oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra güç bölümünde de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, imza attığı memleketler arası iştiraklere bir yenisini daha ekledi. TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesini satın aldı. İştirak muahedesiyle birlikte Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük edecek Rönesans Güç, sektörün en büyük 3 yeşil güç şirketinden biri olmayı hedefliyor. 

Bugüne kadar iştirakleriyle birlikte Türkiye’ye 7 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir güçte, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş iştiraklerinden birine imza attı. 

Dünyanın en büyük güç şirketleri ortasında yer alan TotalEnergies ile Rönesans Holding ortasındaki paydaşlık muahedesi, 21 Temmuz 2023 Cuma günü, İstanbul’da imzalandı. T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’nun iştirakiyle gerçekleşen merasimde, iştirak muahedesi Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak ve TotalEnergies Doğalgaz, Güç ve Yenilenebilir Güç Lideri & İdare Konseyi Üyesi Stéphane Michel tarafından imzalandı. 

Anlaşmaya nazaran, Rönesans Holding küme şirketlerinden Rönesans Enerji’nin yüzde 50 payı TotalEnergies tarafından satın alındı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in (yüzde 50-50) paydaşlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdürecek Rönesans Güç, bugün prestijiyle bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık heyeti güce sahip bulunuyor. Yeni devirde de yüzde 100 yenilenebilir güç portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil güç şirketinden biri olmayı hedefliyor. 

Gelirlerinin büyük bir kısmını yurtdışındaki proje ve yatırımlarından elde eden ve Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Koreli Samsung üzere memleketler arası iş ortakları ile birlikte Türkiye’ye 7 milyar Euro’dan fazla yatırım yapan Rönesans Holding, farklı iş kollarına yapacağı yatırımlar ile 2028 prestijiyle Türkiye’de gerçekleştirdiği toplam yatırım meblağının 10 milyar Euro’yu aşmasını hedefliyor. 

 

ENERJİDEKİ DÖNÜŞÜM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MERKEZLİ HALE GELDİ

İmza merasiminde konuşan T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar, enerji piyasalarında global ölçekte değerli bir dönüşüm sürecinde olduğumuzu belirterek, geçmişte arz güvenliği odaklı olan güç tartışmalarının artık iklim değişikliğiyle uğraşa ağırlaştığını, hatta neredeyse iklim değişikliği merkezli hale geldiğini söyledi. Bakan Bayraktar, “Bu çerçevede, güçte elektrikleşme, karbonsuzlaşma, çeşitlendirme ve dijitalleşme yeni trendler olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette bu dönüşümün çok kolay olmadığını, yanlışsız siyaset ve düzenlemelerle tasarlanması ve desteklenmesi gerektiğini de belirtmek isterim. Güç dönüşümünün muvaffakiyete ulaşabilmesi için rasyonel, esnek ve tüketiciye hassas siyaset setlerini hayata geçirmemiz gerekiyor.Ancak, bütün bunların yanında, piyasalarda yaşanan daralmalar, para siyasetleri, jeopolitik gelişmeler ve tedarik zinciri sorunları kelam konusu güç dönüşümünü güçleştirmektedir” diye konuştu.

Son birkaç yılda pandemi, bölgemizde ortaya çıkan savaş ve 6 Şubat sarsıntılarına karşın ülkemizin güçlü ve güçlü enerji altyapısıyla bu süreçlerden muvaffakiyetle geçyraktar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki devirde emniyetli, makul fiyatlı güç arzı yanında ülkemizin iklim değişikliği ile çaba maksatları doğrultusunda yeni bir yatırım ve ıslahat atılımına başlıyoruz. Bu kapsamda, 3 temel gayemiz var. Birincisi Türkiye’nin artan güç gereksinimini karşılamak, ikincisi kaynakların aktif tahsisini sağlamak, üçüncüsü ise kaynakları çeşitlendirmek. Bu doğrultuda, öne çıkacak temel alanlar; Yenilenebilir Güç, Güç Verimliliği, Nükleer Güç, Geçiş Yakıtı olarak Doğalgaz, Hidrojen ve Güçte Dijitalleşme olacak. Yenilenebilir güç, artan talebe karşı güç arz güvenliğine katkı sağlayan, fiyatları daha rekabetçi kılan ve dışa bağımlılığımızı azaltan bir alan. Tıpkı vakitte, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2053 karbon nötr ülke olma gayesi doğrultusunda, yenilenebilir güç Türkiye’nin iklim değişikliğiyle uğraş amaçlarıyla de uyumlu.” 

Türkiye’nin son 20 yılda yenilenebilir güçte kaynaktan teknolojiye kadar büyük bir atılım yaptığını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Bugün şurası gücümüzün yaklaşık yüzde 55’i yenilenebilir güç kaynaklarından oluşuyor. Bu manada, dünyada 12., Avrupa’da 5. sıradayız. Geçtiğimiz Şubat’ta ilan ettiğimiz Türkiye Ulusal Güç Planındaki gayemiz, 2035 yılında şurası güç içerisinde yenilenebilir gücün hissesini yüzde 65 düzeylerine çıkarmak. Bunun için, önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3000 MW Güneş, 1500 MW Rüzgâr ve toplam 5000 MW Offshore (denizüstü) rüzgâr olmak üzere tüm yenilenebilir kaynaklarımızı devreye almak ve ekonomimize kazandırmak istiyoruz. Yenilenebilir güç yatırımlarına sürat verirken bütüncül bir yaklaşım ile kelam konusu teknolojileri kritik madenlerden ekipman üretimine, Ar-Ge’den insan kaynağı yetiştirmeye kadar geniş bir ekosistemde ele alıyoruz” dedi. 

Bakan Bayraktar, Cumhurbaşkanımızın son Körfez ziyaretinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birçok muahedeye imza attığını, bu üç ülke ile önümüzdeki periyotta yenilenebilir başta olmak üzere gücün başka alanlarında kıymetli iş birliklerine gidileceğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bugün de Fransa’nın en büyük şirketlerinden biri olan ve son devirde petrol ve gaz şirketinden güç şirketine dönüşen, Total Energies’nin Rönesans Holdingle ülkemizin yenilenebilir güç kesimine yapacağı yeni yatırımlar için bir ortadayız. Bu muahede ve yatırım gayesi, ekonomimize, güç bölümümüze duyulan inancın bir göstergesidir. Bizler de Bakanlık olarak, bu yatırımların en kısa müddette tamamlanması için yatırımın her basamağında, farklı kurumlardan muhtaçlık duyulan tüm müsaadelerde gerekli her türlü dayanağı sağlayacağız. Bu nedenle bugün burada oluşturulan birlikteliği birinci adım olarak kıymetlendiriyoruz. Ortaya konan 1000 MW’a ulaşma amacının en kısa vakitte 5000 MW olarak güncellenmesi gerektiğine inanıyorum.”

 

ORTAKLIĞIMIZ HEM DAL HEM DE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK EHEMMİYETE SAHİP

Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak imza merasiminde yaptığı konuşmada, TotalEnergies ile gerçekleştirdikleri paydaşlık ile Türkiye’nin yeşil güç dönüşümüne öncülük etmekten gurur duyduklarını söyledi. Rönesans Holding olarak yaptıkları her işte daha düzgününü hedefleyerek, dünyada örnek gösterilen birçok projeye ve yatırıma imza attıklarını hatırlatan Erman Ilıcak, “30 ülkedeki şirketlerimiz ile ciromuzun yüzde 70’ine yakınını yurtdışındaki faaliyetlerimizden elde ederken, yatırımlarımızı büyük oranda Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Elbette tüm bu işleri yaparken bizim için en değerli hususlardan biri iş ortaklarımız ile sürdürdüğümüz uzun müddetli ilgiler oldu. Milletlerarası iş iştiraklerimizi ve finansman yaratma kabiliyetimizi, ülkemize bedel katmak için daha evvel ortaya koymuştuk. Artık birebir yetkinliği güç alanında kullanıyor ve Total Energies ile yenilenebilir güç alanında güçlerimizi birleştiriyoruz. TotalEnergies’in yenilenebilir güç alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Rönesans’ı da iş ortağı olarak seçmesi yalnızca bizim için değil, bölümümüz ve ülkemiz için çok kıymetli. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir güç alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş iştiraklerinden biri olması da bizi ayrıyeten keyifli ediyor” dedi. 

 

YENİ TEKNOLOJİLERİ VE YATIRIM FIRSATLARINI YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Rönesans Enerji’nin kurulduğu günden bu yana yalnızca yenilenebilir güce yatırım yaptığını söz eden Erman Ilıcak, “Rönesans Enerji’nin bugüne kadar oluşturduğu yüzde 100 yeşil güç portföyü ve 5 yıllık ayrıntılı yatırım planı, Türkiye güç bölümünün gelişmiş yapısı, büyüme potansiyeli ve Rönesans Enerji’nin bu potansiyeli en âlâ halde kıymetlendirecek şirketlerden biri olması, bu paydaşlığın gerçekleşmesindeki kıymetli faktörler oldu. Bunların sonucunda, bugün burada dünyanın en büyük güç şirketlerinden TotalEnergies ile kıymetli bir iştirake imza attık. Bu iştirakle yeşil güç dönüşümü ile ilgili yeni teknolojileri ve dikey entegrasyon yatırım fırsatlarını da yakından takip ederek, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda olduğu üzere güç iş kolunda da ülkemize öncülük edeceğiz” tabirlerini kullandı. 

 

TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARIMIZ 2028 YILINDA 10 MİLYAR EURO’YU AŞMIŞ OLACAK

2023’ün kendileri açısından son derece manalı bir yıl olduğunu kelamlarına ekleyen Erman Ilıcak, “Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılının coşkusunu yaşarken, bir yandan da Rönesans Holding olarak 30’uncu kuruluş yıl dönümümüzü kutluyoruz. Şirketimizin kuruluş yıl dönümünde böylesine bir iştirakle tarihe not düşmekten memnunuz. Bu süreçte biz kendimizi hiçbir vakit yalnızca bir yatırım ya da müteahhitlik şirketi olarak görmedik. Memleketler arası finansman yaratma kabiliyetimizi müteahhitlik ve başka deneyimlerimizle birleştirmeyi başardık. Böylelikle ülkemizi gururlandıracak, iktisadına kıymet katacak stratejik ve öncü projelere imza atmayı başardık. Rönesans Holding olarak birikimimizi ve sermayemizi çoğunlukla yurt dışındaki projelerimizden elde ediyoruz. Edindiğimiz bu birikim ve sermayeyi memleketler arası ortaklarımız ile birlikte ülkemize ve insanımıza istihdam sağlayan yatırımlara dönüştürdük. Bu yatırım ölçüsü bugün prestijiyle 7 milyar Euro’dan fazla. Farklı iş kollarındaki yatırımlarımız ile 2028 prestijiyle ülkemizde gerçekleştirdiğimiz toplam yatırım fiyatının 10 milyar Euro’yu aşmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

 

2040 YILINDA NET SIFIR EMİSYONA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

 Rönesans’ın yeni devir seyahatinde, sürdürülebilirliği en değerli paha olarak gördüklerinin altını çizen Erman Ilıcak kelamlarını şöyle noktaladı: “Geleceğe adım atarken de sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için de kararlıyız. Rönesans Holding olarak, dünyada kabul gören 2050 yılından tam 10 yıl evvel, 2040 yılında, toplam emisyonumuzu net olarak sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürürken 2030 yılı için orta bir amaç belirledik ve 2022 yılına nazaran emisyonlarımızı yüzde 55 azaltmayı tüm paydaşlarımıza taahhüt ettik. Rönesans Güç de bugüne kadar olduğu üzere yüzde 100 yeşil güç portföyü ile büyümeye devam edecek, fosil kaynaklı hiçbir güç üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Yatırımlarımıza yüklü rüzgar ve güneş gücü yatırımları ile devam edeceğiz. Bu açıdan, Rönesans Güç, bizim sürdürülebilirlik taahhütlerimizin de en büyük itici gücü olacak.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.