DOLAR 32,2153 0.1%
EURO 34,8554 -0.04%
ALTIN 2.418,590,38
BITCOIN 2187991-1.85475%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye ve Çin İş Dünyası Dijital Dönüşümün Geleceği için İstanbul’da buluştu
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Türkiye ve Çin İş Dünyası Dijital Dönüşümün Geleceği için İstanbul’da buluştu

Türkiye ve Çin İş Dünyası Dijital Dönüşümün Geleceği için İstanbul’da buluştu

ABONE OL
12 Temmuz 2023 19:48
Türkiye ve Çin İş Dünyası Dijital Dönüşümün Geleceği için İstanbul’da buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEİK, TÜSİAD ve Çin Memleketler arası Ticareti Destekleme Kurulu (CCPIT) tarafından düzenlenen, CET Holding ve TFI TAB Besin Yatırımlarının Ana Sponsorluğu ve Alternatif Bank’ın Gümüş Sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye-Çin İş Konferansı’nda iki ülke iş dünyasının önde gelen isimlerinin iştirakleriyle “Dijital Dönüşüm ve Geleceği Tasarlamak” teması konuşuldu.

 

T.C. Çin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, DEİK Lideri Nail Olpak, TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Lideri Çağatay Özdoğru, Milletlerarası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol, Çin Memleketler arası Ticareti Destekleme Kurulu (CCPIT) Lider Yardımcısı Zhang Shaogang, DEİK/Türkiye-Çin İş Kurulu ve TÜSİAD Çin Çalışma Kümesi Lideri, TFI TAB Besin Yatırımları İdare Konseyi Lider Vekili & CEO’su ve CET Holding İdare Şurası Lideri Korhan Kurdoğlu ile 160’ın üzerinde iş beşerinin iştirakiyle düzenlenen konferansta, Türkiye ve Çin’de dijitalleşme alanındaki iş yapma deneyimlerinin yanı sıra iki ülke ortasındaki iş birliği fırsatları, muvaffakiyet hikayeleri ve dijital dönüşümün geleceği ele alındı.

 

İki ülke iş dünyasının tepesini bir ortaya getiren Türkiye – Çin İş Konferans’ında, CCPIT ile DEİK ve TÜSİAD ortasında, Pekin’de gerçekleştirilecek 1. Çin Memleketler arası Tedarik Zinciri Fuarı’na (CISCE) takviyesi ve iş birliklerinin artırılmasını vurgulayan Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı. 

 

Musa: “Tarihi İpek Yolu dijital dönüşüm ile birlikte dijital İpek Yolu’na evriliyor”

Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa ise, bu sene üç aktifliği birlikte kutladıklarını söz ederek, “Bu sene hariciye teşkilatımızın kuruluşunun 500. yıl dönümü. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Diplomatik bağlarımızın tesis edilişinin de 52. yıl dönümü. Türkiye-Çin bağlarının geçmişi, cari durumu ve geleceğine dair tarihe baktığımızda ülkelerimiz ortasındaki diyalog asırlar öncesine dayanıyor. Türkiye ile Çin ortasındaki ilgiler son yıllarda değerli bir ivme kazandı. Covid-19 salgınına karşın bu ivme diplomatik temas ve ziyaretlerle korundu. Bizim isteğimiz ilgilerimizin çok daha geniş bir perspektifte ilerleyerek gelişmesi. Bölgesel ve global problemlere bakışımızın büyük ölçüde Çin ile örtüşmesi doğrultusunda bağlantılarımız de güçleniyor. Devlet önderlerimiz ortasında yakın bir diyalog ve iş birliği var. Bu irade, somut projelerle birlikte adım adım hayata geçti. Tarihi İpek Yolu üzerindeki paydaşlığımız dijital dönüşüm ile birlikte dijital İpek Yolu’na evriliyor” dedi.

 

Shaobin: ”Türkiye’deki kaliteli eserleri Çin’e taşımamız büyük ehemmiyet taşıyor”

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye ile Çin’in geleceği birlikte tasarlamak için pek çok fırsata sahip olduğuna dikkat çekerek“Günümüz dünyası global iktisat açısından büyük değişimler yaşıyor. Korumacılık, tek taraflılık, soğuk savaş, resesyon ve enflasyon üzere pek çok gelişme tıpkı anda yaşanıyor. Ülkeler yeni periyoda dair kritik bir tercih sürecindeler. Biz de ülkelerimiz ortasındaki ekonomik ve ticari münasebetlerimizi geliştirmek için bir ortadayız. Bugüne kadar tarihi İpek Yolu üzerinde bağlarımızı koruduk ve artık ikili münasebetlerimizi daha da canlandırabiliriz. Yarım asırlık diplomatik bağlantılarımız, devlet liderlerimizin önderliğinde atılan somut adımlarla yeni muvaffakiyetleri beraberinde getiriyor. Çin’in 20. Ulusal Kongre’sinde ülkemizin geleceği için bir vizyon ortaya koyduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin Yeni Yüzyıl vizyonu ortada. Münasebetiyle ikili ilgilerimizi ve ticaret hacmimizi her alanda geliştirmek için büyük bir fırsat kelam konusu. Geleceğe dönük bir bakış açısıyla dijital iktisat ve dijital dönüşüm alanlarında geleceği birlikte tasarlayabiliriz. İkili ticaretimizde Türkiye ile daha istikrarlı sayılara ulaşmak istiyoruz. Büyükelçilik olarak biz de üzerimize düşen her vazifesi üstlenmeye hazırız. Çin iktisadı dünyanın ekonomik istikrarında en büyük oyunculardan biri. Dünya iktisadına katkımız yüzde 30’un üzerinde bir düzeyde. Geçmiş beş yılda Ar-Ge ve teknolojinin katkı hissesi yüzde 60’ın üzerine çıktı ve GSMH ise 4,2 trilyon dolara yükseldi. Türkiye’deki kaliteli eserleri Çin’e taşımamız da son derece kıymet taşıyor” dedi.

 

Olpak: “Çin ile ticareti dengeleyerek yeni fırsat alanlarına odaklanmalıyız”

Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, ikili bağlantıların gelişmesinin ve son devirde ivme kazanan dijitalleşme kavramının konferansın odak noktaları olduğuna dikkat çekerek, “DEİK ailesi olarak Çin ile olan bağlara büyük kıymet veriyor ve Çin’in dünyanın en değerli ekonomilerinden biri olduğu şuuruyla daha fazla ticaret için çalışıyoruz. RCEP’in sürükleyicisi, ‘Kuşak ve Yol Teşebbüsünün,’ planlayıcısı ve baş aktörü Çin ile ilgiler değerli. İstikrarlı ticari ilgilerin kıymetli olduğunu da vurgulamak istiyorum. Türkiye tarafından baktığımızda Çin ile karşılıklı ticari münasebetler dediğimizde bizim aklımıza çabucak cari açık geliyor. Türkiye aleyhinde bir asimetri kelam konusu.  Bu noktada da yalnızca karar alıcılardan ya da siyasilerimizden bir aksiyon beklemek de kâfi değil. İş dünyası olarak bizim de üzerimize düşen çok fazla misyon olduğunu düşünüyorum. Elbette kısa vadede çabucak tahlil bulmak kolay değil. İkili ticaretimizi dengeleme çalışmalarına devam edeceğiz. Her dalda üretimi, lojistiği, ticareti, tüketimi, dev şirketleri ve KOBİ’leri ve nihayetinde devletleri derinden etkileyen bir zincirden, yani dijital iktisattan bahsediyoruz. DEİK olarak bu çerçevede 9 alt komitesiyle Dijital Teknolojiler İş Kurulumuzu kurduk. Çin’in dijitalleşme, yapay zeka, 5G’den e-ticarete kadar ne tıp çalışmalar yaptığını hepimiz biliyorsak, bugünkü konferans ve bundan sonraki faaliyetler içerisinde yalnızca ikili ticaretin dışındaki alanlardan da kendimize katma paha nasıl oluşturabiliriz sorusuna odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Özdoğru: “Çin, değerli bilimsel ve teknolojik başarılara imza attı”

TÜSİAD İdare Konseyi Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Lideri Çağatay Özdoğru ise, “Çin, TÜSİAD’ın milletlerarası gündeminde uzun yıllardan beri yer alan öncelikli bir ülkedir. 1980’lerden bu yana Çin, bilim ve teknoloji alanında süratli bir gelişme yaşamış ve değerli bilimsel ve teknolojik başarılara imza atmıştır. Eğitim, altyapı, yüksek teknolojili üretim, akademik yayıncılık, patentler ve ticari uygulamalar üzere alanlarda değerli ilerlemeler kaydetmiştir ve şu anda kimi alanlarda dünya önderi pozisyonundadır. Geçtiğimiz aylarda TÜBİSAD ile birlikte Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji için Hareket Daveti raporunu hazırladık ve kamuoyuyla paylaştık. Raporumuz, yüksek teknoloji ve dijital dönüşümle kalkınma maksadını gerçekleştirmek için gerekli adımları geniş bir perspektifte ele alıyor.  Bu yolda büyük evre kaydetmiş olan Çin’den deneyim, best practice uygulamaları ve aşikâr alanlarda ortak çalışmalarla ülkemizin bu seyahatinde birlikte çalışabilecek çok alan vardır. Biz de TÜSİAD olarak DEİK ile birlikte bu arayışları yürütebiliriz. Çin ile iş birliğimizin, bu toplantıyla daha da güçleneceğine, dijitalleşme çalışmalarımızda, bu bahiste dünya başkanı olan Çin’den takviye almamızın kıymetli yararlar sağlayacağına yürekten inanıyoruz” dedi. 

Kurdoğlu: ”Dijitalleşme ve teknolojide Türkiye ile Çin ortasındaki know-how transferi önemli”

DEİK/Türkiye-Çin İş Kurulu, TÜSİAD Çin Çalışma Kümesi Lideri, TFI TAB Besin Yatırımları İdare Konseyi Lider Vekili & CEO’su ve CET Holding İdare Heyeti Başkanı Korhan Kurdoğlu ise, dijitalleşmenin, artık işletmelerin sürdürülebilirliği ve rekabet gücü için hayati bir faktör olduğunu vurgulayarak, “Kurucu Ortağı ve CEO’su olduğum ve bugün dünyanın en büyük 4 restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Besin Yatırımları, 10 yılı aşkın müddettir Çin’de faaliyet gösteriyor. Burger King’in Çin operasyonunu devralmamızla başlayan süreç bugün bizi 200’ü aşkın kentte yaklaşık 1.500 restoran ve 30 bin çalışan düzeyine taşıdı. Türkiye’deki patates fabrikamızdan Çin’e her ay önemli ölçüde işlenmiş patates ihracatı gerçekleştiriyoruz. Tıpkı vakitte CET Holding bünyesinde Çin’de bir teknoloji şirketinin sahibiyiz. Türkiye, Çin’den gelecek know-how ile bilhassa smart manufacturing, healthTech, big veri, IoT dahil dijitalleşme konusunda pek çok ortak proje hayata geçirilebilir. Kazan-kazan olarak görülecek projeler, Türkiye’nin Avrupa ile iç içe girmiş bağları ile Çin’i Avrupa’ya daha da yaklaştıracaktır. Çin de Türkiye için Ticaret Bakanlığımızın “Uzak Ülkeler” stratejisi kapsamındaki odak ülkelerden biri olarak, Asya ülkelerine açılan bir kapı niteliğinde. Çin’in global ticaretteki yükünün, tedarik zincirinde teknoloji ve Ar-Ge alt yapısına dayanan siyasetleri ve 100’ün üzerinde ülke iktisadını etkileyen “Kuşak ve Yol Girişimi” ile artarak süreceği varsayım ediliyor. Çin, 800 milyon dijital kullanıcısı ve 400 milyon orta sınıfı ile ürettiği kadar tüketen bir ülke olarak, Türkiye için kıymetli bir pazar ve tıpkı vakitte büyük bir potansiyel barındıran bir ticaret ortağı. Gelecekte büyük ölçekli ileri teknoloji ve dijitalleşme temelli yatırımların karşılıklı olarak her iki ülkede de yapılması ve Türkiye’nin kendine has eserlerinin Çin’e ihraç edilmesi üzere gelişmelerle Türkiye ve Çin ortasındaki karşılıklı ticaret ve yatırımların artacağına inanıyorum” dedi.

 

Shaogang: “Orta Koridor ile Nesil Yol Girişimi’nin uyumlulaştırılması alanında birlikte çalışabiliriz”

Çin Memleketler arası Ticareti Destekleme Kurulu (CCPIT) Lider Yardımcısı Zhang Shaogang ise, Türk iş dünyasının dijital dönüşüm sürecinde Çin ile yeni iş iştiraklerine istekli olduğunu görmekten memnunluk duyduğunu belirterek, “Ülkelerimizin ortasındaki siyasi inanca dayalı sıcak bağlantılar sayesinde ekonomik iş birliklerimizin artacağına inanıyoruz. Dijital iktisat alanında yatırımlar iki ülke için de büyük kıymet taşıyor. Jenerasyon ve Yol Girişimi’nin de 10. yılını yaşarken Çin, Türkiye ile ekonomik bağlarını geliştirmeye hazır pozisyonda. Üretim kapasitesi, finansal erişim, Türkiye’nin coğrafik pozisyonu, dijital dönüşüm ile birlikte akıllı ve yeşil eserler odağında çalışabiliriz. İki ülke alanında akıllı kentler, yenilenebilir teknoloji, dijital hizmetler, yapay zeka ve 5G üzere alanlarda iki taraf için de büyük fırsatlar bulunuyor. Türk firmalarının Çin Memleketler arası Tedarik Zinciri Fuarı için ülkemize bekliyoruz“ dedi.

 

Konferansta, Memleketler arası Güç Ajansı Başkanı Fatih Birol görüntü konferans ile sunum gerçekleştirirken, Çin Milletlerarası Fuar Merkezi Kümesi Lideri Lin Shunjie ise Çin Milletlerarası Tedarik Zinciri Fuarı’nın (CISCE) tanıtım sunumunu yaptı. ÇİNSİAD Lideri Zhou Yanquan, CGCC Sekreter Yardımcısı Li Xiangbo ve CCFA Lideri Pei Liang’ın kelam aldığı “Türkiye-Çin İş Birliği Fırsatları” başlığı altındaki gerçekleştirilen sunumlarda ise, Çin Halk Cumhuriyeti’nde Türk iş dünyası açısından yatırım manasında öne çıkan bölümler ve fırsatlar ele alındı.

 

Türk markalarının Çin’deki muvaffakiyet kıssaları mercek altına alındı

TÜSİAD Çin Çalışma Kümesi Üyesi, DEİK/Türkiye-Çin İş Kurulu Yürütme Konseyi Üyesi ve CET Holding Koordinatörü  Tuncer Köklü’nün moderatörlüğünde düzenlenen “Türkiye-Çin İş Birliği Muvaffakiyet Hikayeleri” paneli ise, iş dünyasının değerli isimlerini buluşturdu. Netaş CEO’su Sinan Dumlu, Burger King China CEO’su Atakan Bozkurt, Trendyol İcra Heyeti Üyesi Ozan Acar, Bank of China Türkiye Lideri Gao Xiaoming, Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Didem Şahin Çakmak ile TÜSİAD Şanghay Ağı Koordinatörü ve BEKO Çin Pazarlama ve Eser İdare Müdürü Onur Türkmen’in katıldığı panelde, Türk markalarının Çin’deki muvaffakiyet kıssaları üst seviye yöneticiler tarafından paylaşıldı.

 

Türkiye ve Çin iş dünyasının doruğundaki yöneticiler dijitalleşmenin geleceğini masaya yatırdı

Türkiye-Çin İş Konferansı’nın iş insanları tarafından büyük ilgiyle takip edilen oturumlarından biri de “Dijitalleşmenin Geleceği” paneli oldu. Cerembrum Tech Kurucu CEO’su ve DEİK Dijital Teknolojiler İş Kurulu Lideri Recep Fazilet Erkul’un moderatörlüğünde düzenlenen Dijitalleşmenin Geleceği Paneli’nde TÜSİAD Yeni Jenerasyon Sanayi Çalışma Kümesi Lideri ve MEXT Teknoloji Merkezi Lideri Efe Fazilet, ATP China CEO’su Onur Yavuz, Tencent Perakende Lideri David Su, Alibaba Milletlerarası Dijital Ticaret Kümesi Siyaset Araştırma Yöneticisi Xiong Tao, Alipay CEO’su Ying Rui (videokonferans ile) ve Medianova, Kurucu ve CEO’su; DEİK Dijital Teknolojiler İş Kurulu Lider Yardımcısı Serkan Sevim kelam alırken, hayatın her alanında dijitalleşen dünyada iktisat ve ticaretin geleceği konuşuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.