DOLAR 32,5642 0.12%
EURO 34,9277 0.68%
ALTIN 2.436,440,16
BITCOIN 21745120.49242%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

21:28

YATSIYA KALAN SÜRE

Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu

Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu

ABONE OL
16 Ocak 2024 12:00
Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finansal Kurumlar Birliği Tasarruf Finansman Şirketleri Bölüm Konseyi Lideri Eyüp Akbal, Resmî Gazete yayımlanarak 29 Aralık 2023 tarihi prestijiyle yürürlüğe giren Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eyüp Akbal, mevzuat değişikliğini tasarruf finansman bölümünün sürdürülebilir büyümesinde kıymetli bir dönüm noktası olarak kıymetlendirdi.

Finansal Kurumlar Birliği Tasarruf Finansman Şirketleri Kesim Konseyi Lideri Eyüp Akbal, tasarruf finansman kesiminin 2023 yılını ve yılın son günlerinde yürürlüğe giren Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Temelleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Eyüp Akbal, “Tasarruf finansman dalı olarak 2022 yılında Finansal Kurumlar Birliği bünyesine dâhil olmamızın çabucak ardından bu alanda faaliyet gösteren altı şirketimizle birlikte bu çatı altında birçok çalışma gerçekleştirip hazırladığımız teklifleri yetkili mercilerle paylaştık. Dalımızın daha uygun bir noktaya gelmesi için atılması gereken adımlar ve iyileştirmeler ile ilgili, çok daha fazla kişinin konut, araç ve çatılı iş yeri sahibi olmasına kolaylık sağlayabilmek ismine pek çok görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun geri dönüşlerini geçen ay yayımlanan yönetmelik değişikliğinde gördük.” dedi. 

Yönetmelik Değişikliği ile Tasarruf Finansman Şirketleri Süratli Bir Büyüme Sürecine Girecek 

Tasarruf finansman kesimine dair sayısal bilgileri de paylaşan Akbal, “Tasarruf finansman dalında bugün 420’ye yakın şube, 4 bin 200’ün üzerinde çalışan ve 370 bin müşteri bulunuyor. Aralık 2022 prestijiyle 14,3 milyar TL etkin büyüklüğü olan dalın Kasım 2023’te etkin büyüklüğü 24 milyara ulaşmış durumda. Öbür yandan toplam kontrat fiyatı Aralık 2022 periyoduna nazaran yüzde 96 oranında büyüyerek 154 milyar TL hacme ulaştı. Mevzuat değişikliğinin de tasarruf finansman dalının sürdürülebilir büyümesinde kıymetli bir dönüm noktası olduğu kanaatindeyim. Yapılan değişiklikler ile birlikte kesimde faaliyet gösteren altı şirketin süratli bir büyüme sürecine gireceğini öngörüyorum. Öteki yandan dalımızın bilinirliğinin artmasını ve yeni müşterilerin sisteme dâhil olmasını bekliyorum. Hasebiyle, yüz binlerce kişinin faiz ve kredi maliyetine katlanmadan kendi ödeme gücüne nazaran taksit meblağını belirlediği bir ödeme planıyla mesken, araç ve çatılı iş yeri sahibi olmasının önü açılmış oldu. Ayrıyeten yönetmelik değişikliği; tasarruf sahiplerinin birikimlerinin artması, istihdam oranlarının yükselmesi ve yastık altı birikimlerin ülke iktisadına kazandırılması konusunda değerli bir rol oynayacaktır.” sözlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir;  BeautyEurasia Fuarı 128 Ülkeden 19.799 Ziyaretçisiyle Büyük İlgi Gördü

Sözleşme Tavan Fiyatındaki Değişiklik Kritik Kıymete Sahip

Bugünkü ekonomik konjonktürdeki enflasyonist ortamı göz önünde bulundurduğumuzda tasarrufun değerinin bir defa daha ortaya çıktığına dikkati çeken Akbal, “Sözleşme tavan fiyatındaki artış, bireylerin daha fazla tasarruf yapmasına imkân sağlarken başka yandan uzun yıllardır, faaliyet gösterdiğimiz kesimin amaç kitlesini de genişletti. Yeni düzenlemeyle genel olarak mesken ve araç sahibi olmak isteyen herkes, artık bizi tercih edebilir noktaya geldi. Bunun gerçekleşmesi için mukavele tavan fiyatındaki değişiklik kritik bir değere sahipti. Mukavele tavan fiyatındaki artış, konut için 7,2 milyon TL’ye ve araç için ise 2.8 milyon TL’ye yükseltilerek bölümümüze rahat bir nefes aldırırken müşterilerimizin ve vatandaşlarımızın da taleplerine daha düzgün yanıt verilmesini sağlayacak.” biçiminde konuştu. 

Tahsisat Uygulamasının Standartizasyonu, Sistemin Anlaşılabilirliğine Kolaylık Sağladı 

“Tasarruf finansman şirketlerinin tahsisat süreçleri, şirketlerin inisiyatifinden bağımsız hâle getirilerek standartlaştırıldı.” diyen Akbal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yönetmelikle mukavelede öngörülen tahsisat tarihinden itibaren 1 ay içerisinde tahsisat yapma yükümlülüğü getirildi. Kesimdeki tahsisat uygulamasının standart hâle getirilmesi, tasarruf sahipleri nezdinde de sistemin anlaşılabilirliği ve müşteri memnuniyeti ismine kıymetli bir adım oldu. Öteki yandan dikkat çekmek istediğim bir konu da dijitalleşme olacak. Finans bölümünde sıkça kullanılan uzaktan bağlantı araçlarının tasarruf finansman dalındaki kullanımının genişletilmesine yönelik yapılan değişiklik de bizleri şad etti. Bilindiği üzere dijitalleşme, sürekliliği olan ve yaşayan bir süreç… Bizler de teknolojinin gelişimine süratle karşılık verebilecek refleksleri geliştiriyoruz.”

Ürün çeşitliliği ve kâr dağıtımı konusunda da adım beklediklerini vurgulayan Akbal, kelamlarına, “Önümüzdeki periyotta eser çeşitliliğin artırılması ve kâr dağıtımı konusunda atılmasını beklediğimiz adımların da atılması durumunda kesimimize yeni oyuncuların dâhil olabileceği ve tasarruf finansman kesiminin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı kanaatindeyim.” tabirleriyle son verdi. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay: "Deneme Üretimleri Başlayan Seçme HES'te Yıllık 7 Milyon Kw Elektrik Üreteceğiz"

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.