DOLAR 33,0977 0.21%
EURO 36,2535 0.54%
ALTIN 2.631,870,39
BITCOIN 21428781.46374%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Anadolu Sigorta: “Varlıklarınızı Birlikte Koruyalım”
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Anadolu Sigorta: “Varlıklarınızı Birlikte Koruyalım”

Anadolu Sigorta: “Varlıklarınızı Birlikte Koruyalım”

ABONE OL
26 Temmuz 2023 04:48
Anadolu Sigorta: “Varlıklarınızı Birlikte Koruyalım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem bölgesinde yer almasının yanı sıra Türkiye’nin, iklim değişikliği kaynaklı pek çok riskle de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Taylan Matkap “Şubat ayında 11 vilayette tesirli olan epeyce yıkıcı bir zelzele yaşadık. Acımız hala çok tazeyken, bu sarsıntı bize ülkemizin barındırdığı riskleri bir sefer daha hatırlattı. Zelzele ile birlikte pek çok riski teminat altına alan konut sigortası epeyce büyük kıymet taşıyor. Tüm vatandaşlarımıza, yaşanabilecek mağduriyetlere karşı, varlıklarını koruyabilmek için bütçelerine ve gereksinimlerine uygun paketler doğrultusunda konutlarını sigortalamalarını öneriyoruz” dedi. 

Son yıllarda bilhassa Avustralya, ABD ve Kanada sigortacılık kesimlerinde; iklim değişikliğiyle doğan yeni riskler ve bu risklere karşı geliştirilen yeni aktüeryal teknikler gündemde yer alırken, Şubat ayında gerçekleşen sarsıntılar, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı riskleri bir defa daha hatırlattı.  Dünyanın en faal sarsıntı nesillerinden birinde yer alan Türkiye, iklim değişikliği kaynaklı pek çok riskle de karşı karşıya. Yakın vakitte yaşadığımız sarsıntının, sigortanın değerini bir defa daha gösterdiğinin altını çizen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Taylan Matkap; “Hayatın desteği olasılıktır; nüfusumuzun yüzde 70’inin zelzele riski olan bölgelerde yaşadığı varsayım ediliyor. Bunun yanı sıra tesirini her geçen gün artıran iklim değişikliği kaynaklı risklerle de karşı karşıyayız. Tüm bu riskler karşısında da tek teminatımız sigorta” dedi.

Sigortalanma oranının, Türkiye’de istenilen düzeyde olmadığının altını çizen Matkap şöyle devam etti: “Yakın vakitte maalesef 11 vilayette tesirli olan hayli yıkıcı bir sarsıntı yaşadık. Acımız hala çok tazeyken, bu zelzele bize ülkemizin karşı karşıya olduğu riskleri bir kere daha hatırlattı. Fakat maalesef DASK bilgilerine nazaran Türkiye’de 20.032.000 konutun yüzde 41’inin Zarurî Zelzele Sigortası (DASK) bulunmuyor. Öteki taraftan yapılan araştırmalara nazaran Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan etkilenen bölge dışında kalan konutların ise yüzde 40’ının DASK’ı bulunmazken, her 10 konuttan yalnızca 3’ünün konut sigortası bulunuyor. Gerçekçi bakacak olursak, her toplumun dinamikleri farklıdır, bu dinamikleri tahlil etmek için uzun vakittir konut sigortaları özelinde bilgilerimizi baz alarak müşteri etkileşimini ve münasebet döngüsünü inceliyoruz, her bütçeye ve gereksinime uygun ek paketler geliştiriyoruz. Maksadımız, sigortalılarımızın varlıklarını onlarla birlikte korumak.”

“Sigorta yaptırmak risklere karşı alabileceğimiz en tesirli önlem”

Ülkemizde genel olarak sigortalılık oranının düşüklüğüne dikkat çeken Matkap, “2022 yılında elementer branşlarda kişi başı prim üretimi 145 USD, sigortalılık oranı ise yüzde 1,6 düzeyindeydi. 2022 yılı Swiss RE dünya raporuna nazaran ülkemiz GSYİH’da 20’nci sıradayken, kişi başı prim üretiminde 68, sigortalılık oranında ise 73’üncü sırada. Bu birebir vakitte büyük bir potansiyele işaret ediyor. Anadolu Sigorta olarak gereksinimlere ve bütçelere uygun inovatif eserler sunarak sigortalanma oranını artırmaya çalışıyoruz. Sigorta, mevcut risklere karşı alınabilecek en tesirli önlem” dedi.

Sigortanın, gereksinimin talebe çok kolay dönüşmediği bir eser olduğunu söyleyen Matkap, şöyle devam etti: “Risk algımız maalesef düşük olduğu için, yüksek olasılıklı sarsıntı, sel üzere afetlerin başımıza gelmeyeceğini düşünüyoruz ya da çok çabuk unutuyoruz. Sigortalı adayının gerçek bilgilendirilmesi, gereksinimlerinin tespit edilmesi ve gerçek eserin sunulması çok kıymetli. Burada da en büyük misyon alandaki satış kanallarımıza düşüyor. Bizim üzere doğal afetlere açık bir ülkede her fırsatta sigortanın kıymetini tekrar tekrar anlatmalıyız.”

“Konut sigortasıyla hasar anında poliçe kapsamına nazaran yüksek fiyatta tazminat ödemesi alınabilir”

Zorunlu Zelzele Sigortası (DASK) ve konut sigortası ortasındaki farkları anlatan Matkap şu bilgileri verdi: “Deprem sonucu binada meydana gelen maddi ziyanların karşılanabilmesi için mesken sahiplerinin DASK yaptırmaları gerekiyor. DASK, binadaki zelzele ve sarsıntıdan kaynaklanan maddi hasarları muhakkak bir limite kadar karşılar, bu limitin üstünde kalan kısım için ihtiyari zelzele teminatını da kapsayan bir konut poliçesi edinmek ehemmiyet taşıyor. Konut Sigortasıyla konutunuzu, eşyanızı, hatta meskende bulunan konuklarınızın eşyalarını bile; yangın, hırsızlık, dolu, su baskını üzere öteki pek çok riske karşı garantiye alabilirsiniz.

Binanın tam hasar alması durumunda mecburî zelzele sigorta teminatının üzerinde kalan kısım için Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu bina inşa maliyetleri ve bina metrekaresi üzerinden hesaplanan sigorta pahasına nazaran ödeme yapılır. Fakat konutun yapısal özellikleri ve kullanılan materyallerin niteliğine bağlı olarak, ödenecek tazminat meblağı, sigorta bedelini aşmamak kaydıyla bu meblağın üzerine de çıkabilmektedir. Bir diğer deyişle, ödenecek tazminat fiyatında yine inşa bedeli dikkate alınır, satış pahası sigortanın konusu değildir. Konut satış fiyatlarının çok ayrıştığı farklı bölgelerde dahi birebir vasıfta iki binanın sigorta bedelleri bu nedenle birebirdir.

Deprem gerçekleştiğinde mağduriyet yaşamamak için, Konut Sigortası poliçesinin denetim edilerek, zelzele teminatı bulunduğundan ve öteki teminatların kapsamından emin olunması çok kıymetli.”

Anadolu Sigorta’dan farklı gereksinimlere farklı ürünler

Anadolu Sigorta tarafından sunulan Konut Paket Sigortası, mesken ve içindeki eşyanın yanı sıra, meskende yaşayanlar ve onların sorumlulukları için de garanti sunuyor. Konut poliçesiyle birlikte, sigortalıların özel olarak sunulan ve hayatı kolaylaştıran birçok ek hizmetten de yararlanması mümkün.

Anadolu Sigorta’nın Yeni Kuşak Konut Sigortası ve Modüler Konut Sigortası olmak üzere iki farklı Konut Sigortası eseri bulunuyor. Yeni Jenerasyon Konut Sigortası ise “Hesaplı”, “Standart”, “Elit” olmak üzere hazırlanan üç farklı kapsamda sunuluyor. Her biri farklı bütçe ve gereksinimlere yönelik olan paketler pek çok riski teminat altına alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.