DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2272 0.47%
ALTIN 2.629,880,32
BITCOIN 21414021.35904%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor

Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor

ABONE OL
26 Temmuz 2023 04:00
Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Online giysi alışverişindeki iade sorununu çözmek üzere yapay zeka üreten yüksek teknoloji teşebbüsü Size&Me, fonbulucu platformunda ikinci sefer yatırım çeşidine çıktı. Metaverse dünyasına öncülük edecek avatar oluşturma ve giydirme konseptlerini temel alan teşebbüs, 2022 yılındaki birinci yatırım tipini muvaffakiyetle sonuçlandırarak 2,9 milyon TL fon toplamıştı. İkinci yatırım cinsinde şirket hisselerinin %7’sinin arzıyla 5,2 milyon TL fon talep eden Size&Me, 25 Ağustos 2023’e kadar hisseye dayalı kitle fonlama kampanyasını sürdürecek. Teşebbüs şirketi, çeşidi muvaffakiyetle tamamladığı taktirde küreselleşme açılımını hızlandıracak.

Online giysi alışverişinde vücut uyumsuzlukları nedeniyle gerçekleşen iadeleri minimize etmek için farklı yapay zekâ tahlilleri geliştiren Size&Me, hisseye dayalı kitle fonlama tipine çıkarak yatırımcılarla buluştu.  2021 yılında 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alarak şirketleşen, 2022 yılında fonbulucu platformundaki birinci kampanyasıyla 2,9 milyon TL fona ulaşan Size&Me, yeni eser geliştirmelerini tamamlamış, cins öncesi 50 bin olan kullanıcı sayısını 1 milyona taşımış, iş birliği kurduğu markaları 8’den 18’e yükseltmiş ve iade ortalamasını %40’tan %75’e düşürmüştü. İade oranlarını düşürerek ambalaj atıklarının azalmasına da katkıda bulunan teşebbüs, deneme kabinlerini günümüz yüksek teknolojisi ve yapay zekâ tahlilleriyle birleştirerek hem sürdürülebilir hem de karşılıklı kâra dayanan bir paha önerisi sunuyor.

İlk yatırım tipi sonrası New York iştirakini açan teşebbüs, küreselleşme açılımını hızlandırmak üzere fonbulucu platformundaki ikinci yatırım tipinde şirket hisselerinin %7’sinin yatırımcılara arzı yoluyla 5,2 milyon TL fona ulaşmaya çalışacak. Yatırım cinsinin başarılı olması halinde, elde edeceği en az 5 milyon TL fonu sermayeye ek edeceğini açıklayan şirket, bu yolla birinci yatırım çeşidine katılan yatırımcıların yaklaşık %193 oranında bedelsiz hisse elde etmesini sağlayacak. Size&Me ayrıyeten yatırım çeşidinin başlama tarihi olan 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 10.00 prestiji ile 10 iş günü içerisinde EFT yahut kredi kartı ile yatırım yapan eski ve yeni yatırımcılara %30 fazladan hisse verecek.

“Hızla büyüyen bir dalın en kritik sorunlarını çözüyoruz”

Hizmetleri hakkında bilgi veren Size&Me Kurucu Ortağı ve CEO’su Ataberk Taçar,  “Size&Me olarak azamî doğruluk oranı ve müşteri memnuniyetini gaye alan, online giysi alışverişi pazarında yer alan firmaların vücut uyumsuzluğundan kaynaklanan iadelerini minimize etmeyi hedefleyen bir ileri teknoloji şirketiyiz. Firma müşterileri online alışverişlerde farklı markalarda, farklı koleksiyonlarda ve farklı eser çeşitlerinde vücudunu mağazalara ve deneme kabinlerine gitmeden sağlam ve yanlışsız bir biçimde öğrenebilirse satın alma eğilimi artıyor. Birebir vakitte yanlışsız vücutla alınan eserler, iadelerin en büyük sebebi olan vücut uyumsuzluğu sebebiyle iade edilmiyor ve  düşen iadeler operasyonel masrafları büyük oranda düşürüyor. Öbür yandan iade sonrası yeni eser alındığında süratli gönderim sağlanabilmesi ve stok sorunu yaşanmaması için firmalar tarafından üretilen fazla eserlerin üretimi esnasında israf edilen doğal kaynakların korunabilmesi dünyamızın geleceği için büyük değer arz ediyor. Çünkü iade gelen ve gelmeyen eser ortasında iki katlık bir karbon salınımı farkı bulunuyor. Geliştirmiş olduğumuz sanal deneme kabini teknolojilerimizle günümüzün en süratli büyüyen dallardan birinin en kritik sorunlarını çözüyoruz ve doğal kaynaklarımızı da müdafaa altına alıyoruz” dedi.

Uzun vadeli amaç küresel exit

Yatırım çeşidi sonrasındaki amaçları hakkında da konuşan Ataberk Taçar, Türkiye’de yapılan muahedeler ve toplanan bilgiler doğrultusunda birinci küresel adımı atarak Amerika’nın New York eyaletinde iştiraklerini kurduklarını belirtti. Taçar, kısa vadede Amerika’da en az 10 müşteri ve beş satış partneri edinimiyle gelen yeni satışlarla 1 milyon olan farklı kullanıcı sayısını 7,5 milyona yükseltip, bu kullanıcılarla 2,5 milyar olan ölçüm sayısını 10 milyara taşımayı planladıklarını kelamlarına ekledi. Ataberk Taçar, düşürülen total iade ortalamasını %10’dan %25’e, kullanım oranını %30’dan %50’ye, Size&Me’nin önerdiği vücudun satın alınma yüzdesini %80’den %95’e taşımayı hedeflediklerini de söz etti.

Girişim şirketi orta vadede, gerçekleştirilmesi beklenen satışlar ve yeni müşterilerin yanında daha fazla hacim oluşturmak için yalnızca online giysi alışverişinde değil, operasyonel gelişmeyle birlikte fiziki mağazacılıkta da Size&Me’yi devreye sokmayı amaçlıyor. Operasyonel gelişme için Amerika’da Seri A yatırımı planlayan teşebbüs şirketi; uzun vadede son kullanıcıların renk, kumaş tipi, eser kümesi üzere değişkenlerle eser beğenmek, uygun vücudu bulmak, bütçeye uygun alışveriş yapabilmek üzere sorunlarını çözmek üzere yapay zeka tabanlı yeni bir pazaryeri modeli yaratacak. Uzun vade Amerika’da operasyon göstermeye başlamış yerli teşebbüsler ortasında en büyük stratejik partnerliklere imza atan şirketlerden olmak ve küresel exit yapmak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.