DOLAR 33,0990 0.21%
EURO 36,2439 0.52%
ALTIN 2.632,920,44
BITCOIN 21458831.36212%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Balparmak AR-GE Merkezi Yenilikçi Arı Ürünlerini Tüketicilerle Buluşturuyor
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Balparmak AR-GE Merkezi Yenilikçi Arı Ürünlerini Tüketicilerle Buluşturuyor

Balparmak AR-GE Merkezi Yenilikçi Arı Ürünlerini Tüketicilerle Buluşturuyor

ABONE OL
25 Temmuz 2023 19:48
Balparmak AR-GE Merkezi Yenilikçi Arı Ürünlerini Tüketicilerle Buluşturuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin birinci arı eserleri AR-GE Merkezi olan Balparmak AR-GE Merkezi balda taklit ve tağşişin belirlenmesine yönelik geliştirdiği yeni metotlar ve geliştirdiği inovatif eserlerle muvaffakiyetini gözler önüne seriyor. Son olarak TÜBİTAK MAM iş birliğiyle geliştirilen yeni Arısütü Kapsül ve Propolis Kapsül eserini tüketicilerle buluşturan Balparmak Ar-Ge Merkezi, başarılarına her gün bir yenisini ekliyor.

Balparmak’ın 1986 yılında 10 milyon dolar yatırımla kurulan kalite denetim laboratuvarıyla başlayan bilimsellik seyahati, AR-GE Merkezi’nde yer alan ve Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın en kapsamlı dört muadil bal ihtisas laboratuvarı Apilab’da gerçekleştirilen bilimsel projelerle devam ediyor. Balparmak AR-GE Merkezinde, balda taklit ve tağşişin engellenmesi için geliştirilen yeni tespit metotları ve inovatif eserlerle kesimin gelişimine katkı sağlanıyor.

Kurulduğu günden bu yana tüketicilerini doğal arı eserleriyle buluşturmak misyonuyla hareket eden Balparmak 2022 yılında yaklaşık 6 milyon TL’lik yeni bir yatırımla 2 yeni aygıtı bünyesine dahil etti. Bu aygıtlarla yeni taklit ve tağşiş metotlarının önüne geçmek için tespit metodu, balın botanik orijin tespiti (bitki kaynağı), biyoaktif (sağlık yararı olan) moleküllerin tüm arı eserlerinde tespit edilmesi, kalıntı seviyelerinin geniş bir spektrumda ve hassas biçimde belirlenmesi üzere birçok hususta çalışmalar yürütüyor.

 

Dünyanın Kullanımına Sunulan Pahalı Bir Metot

AR-GE Merkezinde yaptığı ağır bilimsel çalışmalarla, balda taklit ve tağşişin önüne geçmek için dünyada bir birinci olan esmer pirinç şurubu metoduna imzasını atan Balparmak, balda esmer pirinç şurubunun varlığının göstergesi olan bileşeni belirlemeyi başardı. Geliştirilen bu metot, dünyanın en saygın bilimsel mecmualarından biri olan “LWT Food Science&Technology” dergisinde yayınlanarak dünya literatürüne de girdi. 

 

Hedef, Çam Balını Dünyaya Tanıtmak

Bir salgı balı çeşidi olan çam balı ülkemize has bir bal cinsi olmakla bir arada dünya genelinde rekoltesinin %92’si Türkiye’de üretilmektedir. Ülkemizde ihraç edilen bal cinsleri ortasında birinci sıralarda yer alan çam balı, ticari katkısı tarafından de olduça değerli bir arı eseridir. Balparmak AR-GE Merkezi’nin yakın vakitte hayata geçirdiği kıymetli çalışması da doğal çam balının tespiti için geliştirdiği “C4 şeker analizi” metodudur. Çam balında mısır şurubu ile yapılan tağşişin belirlenmesinde dünya genelinde standart olarak AOAC 998.12 metodu uygulanmaktaydı. Bu metot ile çam balının C4 şeker oranı %7’nin üzerinde tespit edilir ise bal tağşişli olarak raporlanmaktaydı. Balparmak AR-GE Merkezinin yurtdışı referans laboratuvarları ile birlikte saha çalışmalarını da içeren ve 4 yıl süren bilimsel çalışmaları sonucu AOAC 998.12 metodunun, bir salgı balı çeşidi olan çam balı tahlillerinde birtakım durumlarda beklenen hakikat sonucu vermediği gözlenmiştir. Çam balına özel geliştirilen “C4 Şeker oranı” tahlil metodu, hakemli bilimsel mecmualardan   biri olan “Journal of Food Composition and Analysis” dergisinde yayımlanarak tüm dünyanın kullanımına sunuldu. Ülkemiz için kıymetli bir gurur kaynağı olan bu tespit ile Balparmak, Türkiye’nin çam balı ihracatının bu mevzuyla ilgili önündeki pürüzle kıymetli bir tahlil sunmuş oldu.

 

Odak noktası güzel yaşama dayanak olmak

Odağında tüketicilerine kovandan sofraya doğallığını koruduğu eserler sunmak olan Balparmak, bilimsel çalışmalardaki tezini AR-GE Merkezide geliştirdiği yenilikçi eserleriyle de ortaya koyuyor. 2022-2023 yıllarında TÜBİTAK MAM ve Balparmak AR-GE Merkezi işbirliği ile âlâ hayatı temsil eden markası Apitera Plus’ın çatısı altında yeni destek edici eserlerini tüketicilerinin beğenisine sundu.

Bu değerli iş birliğiyle yetişkinler için “Apitera Plus Propolisli Sprey”, “Apitera Plus Forte Propolis”, çocuklar için “Apitera Plus Propolis Çocuk” destek edici besin eserlerini tüketicisine sunan Balparmak,  Apitera Plus Propolisli Sprey ile “Journal of Functional Foods 2022” mecmuasında “Development of propolis and essential oils containing oral/throat spray formulation against SARS-CoV2 infection” başlığıyla yayınlandı.  

Balparmak AR-GE Merkezi ve TÜBİTAK MAM iş birliğiyle geliştirilen kapsül formundaki Apitera Plus Arısütü ve Apitera Plus Propolis ise bu tezli eserlerden en yenileri… 

Apitera Plus Arısütü Kapsül, blister ambalaj içinde tek tek paketlendiği için hijyenini de koruyor. Yerli propolislerden üretilen Apitera Plus Propolis Kapsül ise kapsül formu sayesinde içeriğinde yer alan yüksek etken unsurlu propolisin daha kolay tüketilebilmesini sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.