DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sabancı Vakfı’nın hibe desteği vereceği projeler açıklandı
 • Haberuc
 • Ekonomi
 • Sabancı Vakfı’nın hibe desteği vereceği projeler açıklandı

Sabancı Vakfı’nın hibe desteği vereceği projeler açıklandı

ABONE OL
25 Temmuz 2023 19:36
Sabancı Vakfı’nın hibe desteği vereceği projeler açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Vakfı’nın 17 yıldır sivil toplumun güçlenmesi ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma gayesiyle sürdürdüğü Hibe Programı’ndan 2023-2024 döneminde faydalanacak projeler muhakkak oldu. Bu yıl, bayan, genç ve engelli gaye kitlelerine yönelik eğitim alanında 8 projenin desteklenmesine karar verildi. 

Kadın, genç ve engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma etkin iştiraklerini sağlama misyonuyla çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında bu yıl dayanak almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları aşikâr oldu. Dayanak verilecek projeler, sivil toplum alanında tecrübeli, konusunun uzmanı bireylerden oluşan bağımsız bir Kıymetlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti’nin onayıyla belirlendi. 

Sabancı Vakfı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak ve sivil toplumun güçlenmesine imkan sağlamak emeliyle 8 projeye hibe verecek. Bu yıl ‘iklim değişikliği ile mücadele’ alanında takviye verilen proje sayısı 2’ye çıkarken, desteklenen projelerin coğrafik dağılımı da genişledi. Desteklenen 8 projenin uygulama vilayetleri ortasında Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Çanakkale, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Artvin, Şanlıurfa ve Tunceli yer alıyor. Bir projenin uygulama yeri ise Türkiye geneli olacak.

17 yılda 231 projeye 76 milyon TL’yi aşkın hibe desteği 

Sabancı Vakfı olarak, sivil toplum kuruluşlarını ve çalışmalarını desteklemekten memnuniyet duyduklarını vurgulayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Yarım asra yakın müddettir, ülkemizde toplumsal gelişime ve kalkınmaya katkı sunmak emeliyle faaliyet gösteriyor, kadın, genç ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları için çalışıyoruz. 17 yıldır kesintisiz yürüttüğümüz Hibe Programı ile sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu birçok proje ve çalışmayı destekliyoruz. Hibe Programı kapsamında ayrıyeten, son 2 yıldır ‘iklim değişikliği ile mücadele’ alanındaki projelere de takviye vermeye devam ediyoruz. 17 yılda 76 milyon TL’yi aşkın hibe dayanağı sağladığımız Hibe Programı ile bu sene de 8 projeyi destekleyeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarına gereken takviyesi vermeye, toplumsal meselelerin tahlili için daima birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 Sabancı Vakfı Hibe Programı’na bu yıl Türkiye’nin 51 ilinden 260 proje başvurusu yapıldı. Bu yılki projelerle birlikte Sabancı Vakfı’nın Hibe Programı kapsamında bugüne kadar desteklediği proje sayısı ise 231’e ulaştı.

  

Hibe takviyesi almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları ve projeleri:

 

 • Alternatif Medya ve İrtibat Derneği’nin “Hak Temelli Yaygın Eğitimler ile İklim Krizi ile Mücadele” projesi, iklim değişikliği sorunu, aktüel tahlilleri ve iklim krizinin kırılgan kümelere tesiri kapsamında hazırlanacak eğitim programı ile öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarını destekleyerek toplumsal seviyede iklim krizi farkındalığını artırmayı hedefliyor.
 • Çağdaş Drama Derneği’nin “Hayatın İçindeyim” projesi, 14 yaş ve üstü hafif zihinsel engelli bireylere yönelik hazırlanacak drama temelli bir küme rehberliği programı ile toplumsal entegrasyon, istismardan korunma, mahremiyet ve bağımsız ömür marifetlerinin geliştirilmesini hedefliyor.
 • Dem Derneği’nin Sağır Bayan Hak Her Yerde” projesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı takviyesi ile 2021 yılında geliştirilen ‘Sağır Bayan Hak’ platformunun yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması yoluyla Türkiye genelinde sağır ve işitme engelli bayanların toplumsal cinsiyet eşitliği temelli hak farkındalığı ile bayana yönelik şiddet ve şiddetle mücadele sistemleri bilgisini artırmayı amaçlıyor. 
 • Döngü Kooperatifi’nin “Sürdürülebilir Tarım ile Kırsalda Bayan Başkanlar: Keten Döngüsü” projesi, İzmir Tire’de keten bitkisi odağında sürdürülebilir ziraî yaklaşımları uygulayabilme ve iklim şartlarına güçlü ziraî gelir modelleri geliştirebilme marifetlerine sahip bayan ve genç topluluk önderleri yetiştirilmesini hedefliyor.
 • Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği’nin Sabancı Vakfı tarafından bu yıl devam projesi olarak desteklenen “Değişimi Mahallemizden Başlatıyoruz” projesi, bayanların mahalle ölçeğinden başlayarak demokratik karar alma düzeneklerine iştirakini artırmayı ve sürdürülebilir modeller geliştirilmesini amaçlıyor. 
 • Günbağı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin “Hayalimdeki Okul” projesi, İstanbul ve Erzincan’daki dezavantajlı çocuk ve gençlerin okul terklerinin azaltılması ve eğitime erişimlerine katkı sağlanmasını hedefliyor. 
 • Troya Kültür Derneği‘nin “Merhaba Sanat” projesi, sarsıntı sonrasında Çanakkale’ye yerleşmiş çocuklar, gençler ve aileleri için inançlı, yaratıcı ve paylaşımcı sanat atölyeleri ve etkinlikler ile psikososyal dayanak sağlanmasını ve onların kent ve kentte yaşayanlar ile bağ kurmalarının desteklenmesini amaçlıyor.
 • Türkiye Alzheimer Derneği‘nin “Alz-Bilinç: Alzheimer Hasta ve Yakınları Tıbbi, Sosyal-Yasal Haklar Şuur ve Farkındalık Eğitimleri” projesi, yakın dayanak muhtaçlığı tespit edilen 5 vilayette Alzheimer hastası ve yakınlarını hastalık bakımı, toplumsal ve yasal hakları ile ilgili bilgilendirmeyi, bu vilayetlerde Alzheimer ve Demans ile ilgili farkındalığı artırmayı ve dayanışma ağları kurarak hizmetlerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasını hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.