DOLAR 33,0543 0.17%
EURO 36,0842 0.19%
ALTIN 2.618,001,89
BITCOIN 21478822.56423%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Boyner Grup: Sürdürülebilir iyilik peşindeyiz

Boyner Grup: Sürdürülebilir iyilik peşindeyiz

ABONE OL
27 Temmuz 2023 10:00
Boyner Grup: Sürdürülebilir iyilik peşindeyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boyner Küme, 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Raporda toplumsal tesir, çevresel tesir, işyerinde demokrasi, inovasyon, kıymet zinciri ve paydaş iştiraki alanlarında yürüttüğü çalışmaları paylaşan Küme, benimsediği Sürdürülebilir Güzellik Modeli’ne vurgu yaptı. 

Sürdürülebilirlik idaresi anlayışının temelini şeffaflık, açıklık, hesap verebilirlik ve katılımcılığın oluşturduğuna dikkat çeken Boyner Küme, 2022 raporunu Sürdürülebilir Güzellik Modeli başlığı ile yayınladı.

Boyner Grup’un şirketleri ve tüm çalışanlarıyla sürdürülebilir güzellik peşinde olduklarını paylaşan Boyner Küme CFO ve İcra Kurulu Üyesi Özgür Tokgöz Altun, “Tüm iş yapış biçimimizi Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları doğrultusunda hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımıza küme şirketlerimiz ve iç ve dış paydaşlarımızı da dahil ediyor, insan kaynakları siyasetimiz ve toplumsal sorumluluk projelerimizi buna nazaran şekillendiriyoruz” dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği rotasında çalışmaya devam ettik 

Boyner Grup’un sürdürülebilirlik çalışmaları ortasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin değerli bir yer tuttuğunu hatırlatan Altun, “Toplumsal cinsiyet eşitliği bizim için bir demokrasi ve haklar sıkıntısı. Yaklaşımımızı; kendi İK politikalarımızdan başlayan, tedarik zincirimize, bayan girişimciliğe ve toplumun geneline uzanan projelerle destekliyoruz. Türkiye’de bayan girişimciliğinin gelişmesi için KAGİDER iş birliğiyle gerçekleştirilen Âlâ İşler projemizle ulaştığımız teşebbüsçü sayısı 119 oldu. Boyner Büyük Mağazacılık’ın “Seninle Tamam” projesiyle daha evvel hiç çalışmamış ya da evlilik, çocuk üzere nedenlerle iş hayatına orta veren bayanlara kendi belirledikleri saatlerde part-time çalışma imkânı sunmaya devam ettik” dedi. 

Türkiye’de bayan olma gerçeğine vurgu yaptık 

Grup olarak 10 yılı aşkın bir müddettir 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde farkındalık kampanyaları hayata geçirdiklerini hatırlatan Özgür Tokgöz Altun, “2022 yılında da cesaretli yaklaşımımızdan taviz vermedik. 8 Mart’ta hepimizin çok uygun bildiği bir melodi ile bayanların hayatın her alanında yaşadıkları zorluklara, eşitsizliklere vurgu yapmak istedik. Türkiye’de bayanların yaşadığı acı gerçekleri bir defa daha vurgulamaya odaklandık. Bu gerçeği kabullenmeyerek, daima birlikte sesimizi daha gür çıkartarak ve vazgeçmeyerek değiştirebileceğimizi bir defa daha söylemek istedik” diye konuştu.

Şiddete karşı ‘Biriz Birlikteyiz’ dedik 

2022 yılında cinsiyet eşitliği temelli projelerine 2 yeni proje eklediklerini anlatan Altun, “Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev İçi Şiddete Karşı İş Dünyası” eğitimlerine katılarak başlattığımız ‘Biriz, Birlikteyiz’ projesi ile özel ömürlerinde maruz kalabileceği her türlü şiddete karşı çalışanlarımızın yanında duracağımızı taahhüt ettik, insan kaynakları politikalarımızda esaslı iyileştirmeler yaptık” dedi.

Ebeveyn rollerinde cinsiyet eşitliği vurgusunu projelerle destekledik

Boyner Grup’ta ebeveyn olan çalışanlarını kalıplaşmış cinsiyet rollerinden arındırılmış ebeveynlik yaklaşımıyla desteklediklerini anlatan Altun, “Yarınlar Büyüsün projemizle İK politikalarımızda; uzatılmış babalık müsaadesi, evlat edinme müsaadesi, doğum sonrası anne ve baba için ruhsal dayanak, diyetisyen hizmeti ve çocuk gelişimi eğitimini kapsayan yeni düzenlemeler yaptık” formunda konuştu.

Dünyanın geleceği için amaçlarımıza bir adım daha yaklaştık 

Boyner Grup’un 2023’e kadar plastik kullanımını 11.5 ton azaltma kelamı verdiğini hatırlatan Altun, “Emisyon, karbon salınımı, plastik atıklar, elektrik, doğal gaz ve su tüketimi mevzularında çalışmalarımız sürüyor. Merkez ofis ve mağazalarımızda “Sıfır Atık” projemiz ve İş Dünyası için Plastik Teşebbüsü üyeliğimiz ile karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Öteki taraftan Yeşil Ofis projesi kapsamında, tüketimlerimizi tertipli olarak izliyor, su ve kâğıt tüketimini en az düzeyde tutmaya yönelik çalışıyoruz. Bu kapsamda Ocak 2022 prestijiyle mağazalarımızda plastik poşet kullanımını sonlandırarak müşterilerimize çok kullanımlı poşet sunmaya başladık. Bu poşetlerin satışından elde edilen gelirle de farklı sivil toplum kuruluşlarının etraf ve eğitim projelerine dayanak olduk” dedi. 

BR Mağazacılık ’tan 14 bin metrekarelik Yeşil Çatı 

BR Mağazacılık’ın merkez ofisinde elektrik tüketimi münasebetiyle oluşan emisyonlarını 2022 Mayıs ayında GES “Yeşil Çatı” projesi ile sıfırladıklarını anlatan Altun, “İzmir Torbalı’da yer alan BR Mağazacılık genel merkezinin 14 bin metrekarelik çatısında kurulan Güneş Gücü Santrali (GES) ile Mayıs 2022’den itibaren 1.7 megavat elektrik üretimi gerçekleştirildi. Bu sayede üretim tesisi, depo ve merkez ofisimizin tüm elektrik muhtaçlığını pak güç ile karşılamış olduk” açıklamasında bulundu. 

Tekstil atıklarını azaltmaya odaklandık, 500 bin eseri döngüsel iktisada kattık 

Tekstil atıklarını azaltmak hedefiyle Boyner Büyük Mağazacılık’ın Nivogo ile yaptığı iş birliğine değinen Altun, “Çeşitli sebeplerle raftan depoya kaldırılan ve satışa sunulamayan eserleri proje kapsamında yine hayata döndürüyoruz. Döngüsel dönüşüm hareketi Nivogo’nun iş modeli sayesinde dokumacılık atığı olmaktan kurtulan ve döngüsel iktisada kazandırılan eserleri sürdürülebilir moda anlayışıyla Boyner Outlet mağazalarında ve boyner.com.tr’deki outlet kategorisinde müşterilerimizle buluşturduk. Bu sayede 500 bini aşkın eseri yenileyerek döngüsel iktisada dahil ettik. Yenilenen eserlerle; 6 milyar litreden fazla su kullanımının ve 9,5 milyon kilogram karbon emisyonunun oluşmasının önüne geçtik” diye konuştu.  

6 milyon pet şişe kumaşa dönüştürüldü 

Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka pozisyonunu koruyan Altınyıldız’ın sürdürülebilir dokuma alanında da öncü olduğuna değinen Altun, “Altınyıldız, 2022 yılında GRS sertifikalı pet şişelerden geri dönüştürülmüş polyester elyafını yün karışımlı dış giysi kumaşına çevirmeye devam etti. Bu çalışma ile 6 milyon pet şişe kumaşa dönüştürüldü. Böylelikle 155 ton CO2 gazının atmosfere karışması yani diğer bir deyişle 360 varil petrolün tüketimiyle açığa çıkan CO2 emisyonu önlendi. Ayrıyeten, 669 kişinin 1 yıllık içme suyu ve 66 hanenin 1 yıllık elektrik gücü muhtaçlığına karşılık kaynak tasarrufu sağlandı” dedi.

Boyner Küme, Sürdürülebilirlik Raporu’nu bu yıl dijitale taşıyarak etrafa ve kâğıt tüketimine bir kere daha dikkat çekti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.