DOLAR 32,8078 0.05%
EURO 35,2277 0.04%
ALTIN 2.452,83-0,20
BITCOIN 21886831.03982%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Decathlon, İnsanları Sporun Harikalarıyla Harekete Geçirecek
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Decathlon, İnsanları Sporun Harikalarıyla Harekete Geçirecek

Decathlon, İnsanları Sporun Harikalarıyla Harekete Geçirecek

ABONE OL
15 Mart 2024 13:12
Decathlon, İnsanları Sporun Harikalarıyla Harekete Geçirecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global spor markası Decathlon, “Move People Through the Wonders of Sport” sözüyle açıkladığı yeni marka maksadını ve bu maksat doğrultusunda oluşturulan yeni marka kimliğini duyurdu. Yenilikçi ve sürdürülebilir sporu herkese ulaştırmayı hedeflediğini söyleyen Decathlon, bu değişimin bir modülü olarak dinamik ve vizyoner marka kimliğini ve yeni “orbit” logosunu Fransa’nın Paris kentinde düzenlediği küresel bir aktiflikle tanıttı.

1976’da faaliyete başladığı birinci günden itibaren sporun, daha sağlıklı ve keyifli toplumlar için hayati ehemmiyet taşıdığını söz eden Decathlon, bugün insanların spora her zamankinden daha fazla gereksinim duyduğunu söylüyor. Global spor markası Decathlon yenilikçi ve sürdürülebilir sporu herkese ulaştırmayı amaçlıyor.

Decathlon’un toplumların ve gezegenin yeterliliği için taşıdığı misyonu hızlandırmaya yönelik uzun vadeli bir tutku olarak hayata geçirdiği “North Star” projesine dayanan bu dönüşüm, “Move People Through the Wonders of Sport” tabiriyle lisana getiriliyor.

“North Star” rehberliğinde ortaya konan yeni marka maksadı doğrultusunda Decathlon, geliştirilmiş müşteri tecrübesini, sürdürülebilirlik alanındaki güçlü taahhüdünü ve şirketin genel modernizasyonunu kapsayan büyük çaplı ve yiğit bir küresel strateji benimsiyor. 

Decathlon’un Fransa’da düzenlenen yeni marka lansmanında bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Decathlon CEO’su Barbara Martin-Coppola: “Bugün Decathlon’un hem tarihi hem de geleceği için çok özel bir ana şahit oluyoruz. Dünyanın spora her zamankinden daha fazla gereksinimi olduğu bir periyodu yaşıyoruz; Sporun birleştirici gücünün hem fizikî hem de zihinsel sıhhate âlâ geldiğine inanıyoruz. Decathlon olarak, İnsanları Sporun Harikalarıyla Harekete Geçirerek bireyler, toplum ve gezegenimiz üzerinde daha büyük bir olumlu tesir yaratmak istiyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte North Star’a, yani bize bu doğrultuda yol gösteren ışığımıza ve gayemize gerçek çalışmaktan gurur duyuyoruz. Bugün Decathlon topluluğunun, ‘herkesin kendi şartlarına nazaran spor yapmasına imkan sağlamak’ amacına hakikat kat ettiği yolu ve gösterdiği azmi kutlamak için bir ortaya geldiğini görmek harikaydı. İş yapma biçimimizi daha da geliştiren bu savlı yeni stratejimizin, Decathlon’un eşsiz ve muteber bir spor markası olarak kesime öncülük etmesini sağlayacağından eminim” dedi. 

Yeni Marka Kimliği ve Portföyü

Decathlon’un dikkat cazip yeni marka kimliği, markanın gayesini yansıtırken geçmişine de gönderme yapıyor. Yeni logo, dinamik mavi rengi ve “orbit” simgesi ile dikkat çekiyor. Bu simge, hareketliliği tabir ederken yeni tepelere ulaşma maksadını ve sürdürülebilir iş modelinin merkezinde bulunan döngüsellik kavramını temsil ediyor.

Decathlon, yeni ve kolaylaştırılmış bir marka portföyü aracılığıyla sporu herkese ulaştırmak için markanın tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Şirketin yeni marka portföyünde Quechua (dağ), Tribord (su sporları), Rockrider (bisiklet), Domyos (fitnes), Kuikma (raket), Kipsta (takım sporları), Caperlan (doğa gözlemi), Btwin (kentsel mobilite) ve Inesis (hedef sporları) olmak üzere 9 kategori uzmanı marka ve Van Rysel, Simond, Kiprun ve Solognac olmak üzere 4 uzman marka yer alıyor. 

Hedef: 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonu  

Decathlon, sporun bireylerin hayatına ve toplumlara yapabileceği olumlu tesirleri artırmayı hedeflerken çevresel sürdürülebilirliğe ziyan vermemek için 2050 yılına kadar Sıfır Net Karbon gayesine ulaşmayı taahhüt ediyor. Bu hususta bölümünde itici bir güç olmayı amaçlayan Decathlon ayrıyeten, tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirliği sağlamak için tedarikçileri ve ortaklarıyla el ele çalışıyor. Bu işbirlikçi yaklaşımla, döngüselliğe ve artırılmış eser hayat döngüsüne dayalı yeni iş modelini benimseyen Decathlon, tüm süreçlerinde dekarbonizasyon çalışmalarını tedarikçileriyle birlikte yürütüyor. 

Dijital Odaklı Yeni Müşteri Deneyimi

Decathlon, müşterilerine her vakit ve her yerde sıkıntısız bir alışveriş tecrübesi sunmak için e-ticaret sitesini global çapta yenileyerek dijitalin gücünden yararlanmayı hedefliyor. Tıpkı formda tedarik zincirini de yenileyen Decathlon, yanlışsız iddia yapabilme, eser yelpazesini planlama ve stok parametrelerini belirleme imkânı sağlamak için sınıfının en uygun araçlarından ve yapay zekâ algoritmalarından yararlanıyor. Bu sayede stok düzeylerinde değerli düşüşler ve nakliye maliyetlerinin, karbon ayak izinin ve teslimat müddetinin azaltılması da dahil olmak üzere birçok düzgünleştirme sağlayan Decathlon, müşterilerini şaşırtmak ve şad etmek için yeni yollara da öncülük ediyor. 

Bu kapsamda, ABD’de Apple Vision Pro üzerinde 3D Alışveriş Uygulaması üzere yenilikçi tahliller sunan şirket önümüzdeki aylarda, dünya çapında 1.700’den fazla mağazasını; müşterilere sezgisel gezinme, daha fazla eser görünürlüğü, ilgi cazip fizikî ve dijital ekranlar ve estetik açıdan güzel bir atmosfer sunan orijinal bir heyetimle yenileyecek.

850’den fazla mühendis ve 400’den fazla dizayncı ile patentli 900 ürün

Decathlon bünyesindeki 850’den fazla mühendis ve 400’den fazla dizayncı durmaksızın yeni gereç ve eserleri yaratıyor, tasarlıyor, üretiyor ve test ediyor. Bu sayede Decathlon, 900 patentle desteklenen bir dizi çığır açan sportif tahlil sunuyor. İnovasyon kültürü etrafında şekillenen Decathlon tertibi; lokal takımları destekleyen Booster Innovation, sporların incelenmesine ve insan bedeninin dinamiklerine adanmış olan Sports Lab, 3D prototip merkezi olan AddLab ve geleceğin sporlarını tasarlayan Advance Design üzere uzman takımları içeriyor.

Dünyanın En Kapsayıcı Tertiplerinden Biri Olmayı Hedefliyor

“Dünyanın En Kapsayıcı Tertiplerinden Biri” olmayı hedefleyen Decathlon, 2023 yılında Decathlon’un İdare grubu tarihinde birinci sefer çalışanların cinsiyet dağılımı oranında denkliğe ulaştı. Şirket; 2026 için temsili, kapsayıcılığı ve aidiyeti ölçmek, buna nazaran hareket etmek ve DEI’de global standartları ve sınıfının en düzgün performansını belirleyerek dünyaya ilham vermek de dahil olmak üzere gibisi görülmemiş taahhütlerde bulunuyor. Ayrıyeten, DEI uzmanlarıyla iştirakler kurarak, bayanlar için liderlik ve bununla bağlı programlar oluşturuyor. 2023 yılında Forbes’un Perakende ve Toptan Satış kategorisinde “Kadınlar için En Düzgün İşveren” kategorisinde 10. sırada yer alan Decathlon, kapsayıcılık alanındaki çalışmalarıyla çeşitli ödüllerle kesiminde örnek teşkil etmeye devam ediyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.