DOLAR 33,0558 0.17%
EURO 36,0549 0.13%
ALTIN 2.619,931,97
BITCOIN 21422812.17017%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 185’inci sırada
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 185’inci sırada

İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 185’inci sırada

ABONE OL
25 Temmuz 2023 23:00
İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 185’inci sırada
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global piyasaların önder insan kaynakları idare danışmanlığı firması Mercer’ın taşınabilir işgücüne yönelik fiyat ayarlamalarında ve siyasetlerinde son derece kıymetli bir referans kaynağı olan ve bu sene 29’uncusu gerçekleştirilen ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Beş kıtada 227 kenti kapsayan araştırmada 2023 yılında dünyanın en değerli kenti Hong Kong olurken, en ucuz kent ise İslamabad olarak belirlendi. İstanbul bu yıl listeye 185’inci sıradan girdi. 

 

İstanbul, 25 Temmuz 2023 – Firmaların değişen işgücünün sıhhat, varlık ve meslek alanlarındaki muhtaçlıklarını yönetmeleri için tahliller sunan ve danışmanlık veren Mercer, Hayat Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Bu yıl Hong Kong en kıymetli kent olarak listenin başında yer alırken, geçtiğimiz yıla nazaran 6 sıra yükselen Singapur 2’inci sıraya yükseldi. Zürih ise bir basamak gerileyerek listedeki en kıymetli üçüncü kent oldu. Milletlerarası çalışanlar için dünyanın en ucuz kenti ise 227’inci sırada yer alan İslamabad.

 

Yurtdışındaki çalışanlara ödenecek fiyatlar konusunda hükümetler ve çokuluslu şirketlere rehberlik eden Mercer Ömür Maliyeti Araştırması, 5 kıtada 227 kentte gerçekleştirildi. Hayat Maliyeti Araştırması, patronların kur dalgalanmalarını izlemenin ve tüm faaliyet yerlerinde mal, hizmet ve konaklama üzerindeki enflasyona ve deflasyona neden olan baskıları değerlendirmelerini sağlıyor. Bu datalar ayrıyeten, patronların milletlerarası görevlendirmelerde ve yurt dışında çalışanlar için tazminat paketlerini belirlemelerine ve bunları kalıcı hâle getirmelerine yardım ediyor. Buna ek olarak, bir yerin ömür maliyeti, yetenek için bir destinasyon olarak cazibesi üzerinde kıymetli bir tesire sahip olabiliyor ve coğrafik ayak izlerini genişleten ve dönüştüren şirketlerin yer seçimi kararlarını etkiliyor. 

 

Araştırmaya nazaran; taşınabilir iş gücü uygulamaları, çalışanın yurtdışında geçirdiği birkaç yılın akabinde asıl ikamet yerine dönmesi üzere alışılagelmiş uzun ve kısa müddetli görevlendirmeler; memleketler arası yabancı çalışan işe alımları, misyona kalıcı olarak nakledilen çalışanlar, her gün iş için uzun aralar kat eden çalışanlar, memleketler arası uzaktan çalışanlar ve memleketler arası hür çalışanlar üzere öbür taşınabilir işgücü hareketlerine hakikat evriliyor. 

 

Hong Kong en kıymetli, İstanbul ise cazip kent olmayı sürdürüyor

Her kentte konut, ulaşım, yiyecek, giysi, konut eşyası ve cümbüş dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin mukayeseli maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına nazaran, 2023 yılının en kıymetli kenti Hong Kong, ömür maliyeti en düşük kent ise İslamabad oldu. 

 

2022’yi şekillendiren ekonomik faktörler, 2023’te taşınabilir iş gücünü etkilemeye devam ediyor. Yıllardır dünyanın en kıymetli kenti olan Hong Kong bu sene de birinci sıradaki yerini korurken, Singapur ise 2’inci sırada yer aldı. Üçüncü sırada yer alan Zürih, memleketler arası çalışanlar için Avrupa’nın en maliyetli kenti olmaya devam ediyor. Cenevre 4, Basel 5’inci sırada yer bulurken, geçen yıla nazaran bir basamak yükselen New York 6’ıncı sıraya yerleşti. Araştırmaya nazaran; Bern 7’inci, Tel Aviv 8’inci, Kopenhag 9’uncu ve Nassau ise 10’uncu sırada yer buldu. Memleketler arası çalışanlar için dünyanın en ucuz kenti ise 227’inci sırada yer alan İslamabad oldu. 226’ıncı sırada yer alan Karaçi ve 225’inci sıradaki Havana öbür ucuz kentler olarak sıralandı. İstanbul ise araştırmada 185’inci sırada yer buldu. 

 

En değerli kentler ortasında 5 Avrupa kenti yer alıyor

Mercer Ömür Maliyeti Araştırması sonuçlarına nazaran; Zürih, Cenevre, Basel, Bern ve Kopenhag 2023’te expat çalışanlar için dünyanın en değerli lokasyonları ortasında birinci on ortasında yer alan 5 Avrupa kenti oldu. Bu kentlerin 4’ü İsviçre’de bulunuyor. Avrupa’nın öteki kıymetli kentleri ortasında Londra 17’inci, Viyana 25’inci, Amsterdam 28’inci, geçen yıla nazaran 27 basamak yükselen Prag 33’üncü ve Helsinki 34’üncü sırada yer aldı. Paris ise 35’inci sıradaki yerini bu yıl da korudu. Paris, Fransa kentlerinin en değerlisi olurken, onu 92’uncu sıradaki Lyon ve 121’inci sıradaki Toulouse izledi. 37’inci sıraya yerleşen Berlin, Almanya’nın en değerli kenti olurken, onu 38’inci sıradaki Münih ve 48’inci sıradaki Frankfurt takip etti. Hamburg 62’inci, Stuttgart 69’uncu, Düsseldorf 74’üncü, Leipzig 91’inci ve Nürnberg 96’ıncı olarak Almanya’nın en ucuz kentleri oldu. 

 

Bu yıl iki sıra gerileyen Dublin 51’inci sırada yer alırken, Milan 49’uncu ve Roma 59’uncu sırada yer buldu. Hollanda bir kenti Lahey ise 46’ıncı sırada yer aldı. Oslo 33 basamak yükselerek 60’ıncı olurken, Lizbon 117’inci sırada kendisine yer buldu. 2022’ye nazaran yükseliş gösteren Barselona 75’inci ve Madrid 83’üncü olurken, Stockholm ise 95’inci sırada yer aldı.  

 

“Enflasyon ve döviz kuru dalgalanmaları memleketler arası taşınabilir çalışanların fiyatlarını ve birikimlerini direkt etkilemeye devam ediyor”

2022’de dünya iktisadını şekillendiren temel faktörlerin expat çalışanların milletlerarası misyonlarını etkilemeye devam etiğini belirten Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, “Rusya-Ukrayna krizi ve COVID-19 varyantlarının ortaya çıkmasının üzerinden bir yıldan fazla bir mühlet geçmesine karşın, birçok iktisat hala bu olayların tesiri altında. Agresif para siyasetleri ve sıklaşan finansal şartlar, bu yıl birçok iktisatta gelir artışının yavaşlamasına ve işsizliğin artırmasına neden olabilir. Birçok ülkede borç düzeyleri yüksek seyretmeye devam ediyor ve çekirdek enflasyon birçok piyasada şimdi doruğa ulaşmadı. Enflasyon ve döviz kuru dalgalanmaları da memleketler arası taşınabilir çalışanların fiyatlarını ve birikimlerini direkt etkiliyor. Son COVID-19 salgını ve dünya çapındaki siyasi tansiyonlar, uzaktan çalışmanın yaygın olarak kullanılmasını hızlandırdı ve bu da çok uluslu patronları iş güçlerini yönetme hallerini tekrar değerlendirmeye sevk ediyor” dedi. 

 

“Mobil ve uzaktan çalışanlara yönelik fiyatlandırma stratejileri net olmasının yanında emniyetli bilgilerle de desteklenmelidir”

Küresel yetenek pazarında çetin bir rekabet olduğunun hem çalışanları hem de kuruluşları etkileyen ömür maliyeti kriziyle birlikte patronların esnek olması gerektiğinin altını çizen Dinçer Güleyin, “Uluslararası taşınabilir ve uzaktan çalışanlara yönelik fiyatlandırma stratejilerinin yapısı net olmalı, birebir vakitte sağlam bilgilerle de desteklenmelidir. Uzaktan çalışmanın yaygın olarak kullanılmaya devam etmesi, birçok çalışanın önceliklerini yine gözden geçirmesine, iş-yaşam istikrarını değerlendirmesine ve yaşamayı seçtikleri yerleri düşünmesine neden oluyor. Bu, birçok kuruluşu istihdam düzenlemelerini tekrar tasarlamaya zorluyor ve birçok patron, bilhassa kuvvetli işgücü piyasalarında faaliyet gösterenler, global olarak dağılmış bir işgücünü nasıl yöneteceklerini yine düşünmek zorunda. Bir yerin çalışanlar ve şirketler için ne kadar alımlı olduğunu etkileyen tek faktör maliyet değil. Eşit derecede değerli bir öbür faktör, bir kentin sunduğu genel hayat kalitesi. Yanı sıra doğal afetler, siyasi ve/veya ekonomik karışıklık, yüksek kabahat oranları, zayıf altyapı ve yetersiz milletlerarası temas üzere riskler ve başka olumsuz problemler, şirketler ve çalışanları için son derece caydırıcı olabilir. Genel olarak, ülkeler ve kentler daima olarak milletlerarası işletmeleri, dijital göçebeleri ve expat çalışanları milletlerarası görevlendirmelere çekmek için çabalıyor. Şu anda en başarılı pozisyonlar, taşınabilir yetenek için esnek yönetişimi, yüksek bir ömür kalitesini ve makul bir ömür maliyetini birleştiren konumlardır” dedi. 

 

Yaşam maliyeti en yüksek şehirler

 

Mercer Hayat Maliyeti Araştırması – Dünya Sıralaması 2023

2022

2023

ŞEHİR

ÜLKE

1

1

HONG KONG

Hong Kong (SAR)

8

2

SİNGAPUR

Singapur

2

3

ZÜRİH

İsviçre

3

4

CENEVRE

İsviçre

4

5

BASEL

İsviçre

7

6

NEW YORK CITY, NY

ABD

5

7

BERN

İsviçre

6

8

TEL AVİV

İsrail

11

9

KOPENHAG

Danimarka

16

10

NASSAU

Bahamalar

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.